خانه » تیتر یک » با معنی ریفربیشد، کارکرده و استوک آشنا شوید
ریفربیشد استوک کارکرده

با معنی ریفربیشد، کارکرده و استوک آشنا شوید

بازار لپ‌تاپ‌ و حتی موبایل‌های غیر نو با افزایش قیمت لپ‌تاپ‌ها رونق پیدا کرده و اصطلاحاتی مانند لپ تاپ ریفربیشد، استوک، دست دوم و کلماتی مانند این در تبلیغات فروشگاه‌ها بیشتر دیده می‌شوند. هر کدام از این اصطلاحات معانی متفاوتی دارند که حتی گاهی ابزاری برای فریب خریداران می‌شوند. به عنوان مثال اصطلاح ریفربیشد به معنی مرمت‌شده می‌تواند به چندین نوع محصول اطلاق شود که کاملا با هم تفاوت دارند. عبارت استوک نیز کاملا با آنچه فروشندگان به شما می‌گویند متفاوت است. ضمن اینکه این اصلاحات معمولا برای انواع لوازم الکترونیکی مانند لپ‌تاپ، موبایل، سرور، دوربین و حتی تلویزیون و موارد دیگر کاربرد دارند و فقط مختص لپ‌تاپ‌ها نیستند.

ریفربیشد

مرمت شده یا refurbished به محصولاتی گفته می‌شود که به هر دلیلی به فروشنده بازگردانده شده‌اند و پس از یک بازبینی و اصلاح دوباره برای فروش با قیمت پایین‌تر وارد بازار شده‌اند. این محصولات باید شرایطی مشابه دستگاه نو داشته باشند به همین دلیل است که اصطلاح Like New مطرح می‌شود. به این معنی که معمولا دستگاه دارای آسیب فیزیکی نیست و کارکرد آن مثل یک دستگاه نو است.

این عبارت «مثل نو» را در خاطر داشته باشید چون گاهی منشا اختلاف در همین بخش است، در ادامه بیشتر در مورد آن خواهیم گفت. اما نکته‌ای که باعث تفاوت محصولات ریفربیشد یا مرمت‌شده می‌شود در مرجع بازبینی و تعمیر است. پس دقت کنید که همه محصولات ریفربیشد لزوما دارای شرایط نو نیستند.

انواع ریفربیشد

معمولا دو گروه محصولات ریفربیشد برای فروش دوباره عرضه می‌شوند.

  • مرمت توسط کارخانه یا Factory refurbished: این گروه بهترین و مطمئن‌ترین گروه از محصولات ریفربیشد هستند زیرا توسط کارخانه اصلی بازبینی و تعمیر شده‌اند. در این شرایط معمولا نظارت دقیقی روی فرآیند اصلاح انجام می‌شوند و نزدیک‌ترین ویژگی را به عبارت «مثل نو» دارند.
  • گواهی مرمت یا Certified refurbished: این محصولات مورد اصلاح و مرمت قرار گرفته‌اند که ممکن است این مرمت توسط کارخانه سازنده انجام شده باشد یا توسط یک شرکت خدماتی دیگر که کار آن تعمیر دستگاه است. به دلیل اینکه استاندارد مشخصی در این نوع گواهی وجود ندارد ممکن است سخت‌گیری زیادی در فرآیند تعمیر انجام نشود.

پس تا اینجا متوجه شدیم که اگر به سراغ محصولات ریفربیشد می‌رویم باید کالاهایی را انتخاب کنیم که توسط کارخانه مرمت یا تایید شده‌اند. برای شناسایی این محصولات می‌توانید شماره سریال دستگاه را در سایت شرکت سازنده وارد کنید تا شرایط کالا را نمایش دهد. ضمن اینکه معمولا در برچسب مشخصات دستگاه یا روی بسته‌بندی عبارت refurbished یا مخفف آن RFB قابل مشاهده است. حتی برخی از سازنده‌ها رنگ بسته‌بندی این محصولات را تغییر می‌دهند تا به آسانی از کالاهای آکبند قابل تشخیص باشند. البته گاهی نیز این تشخیص آسان نیست و ممکن است کمی مخفی‌کاری از سوی سازنده نیز انجام شود. مثلا تنها به درج کلمه R‌ در ابتدا یا انتهای شماره سریال دستگاه اکتفا کنند.

یکی از گسترده‌ترین روش‌های کلاهبرداری و فریب کاربران توسط برخی فروشندگان، در فروش محصولات ریفربیشد به جای نو است. در این حالت فروشنده محصولی که با نصف قیمت یا کمتر از آن خریده است را با قیمت کامل و به جای محصول نو می‌فروشد. پس اگر به هر دلیلی در اصالت کالا تردید داشتید از خرید آن خودداری کنید.

منبع ریفربیشدها

دلایل مختلفی می‌تواند باعث بازگشت محصول شود که مهمترین آنها شامل موارد زیر هستند:

آسیب حین حمل و نقل: گاهی محصولات حین حمل دچار خراش، سایش، شکستگی یا نقص می‌شوند. پس محصولات ریفربیش ممکن است دارای خط و خش «جزیی» باشند یا بدنه شکسته شده آنها با یک بدنه کارکرده اما تمیز عوض شود.

کارکرد نمایشگاهی: گاهی از محصولات برای نمایش (demo) در فروشگاه‌ها و پشت ویترین استفاده می‌شود. این محصولات توسط کاربر استفاده نشده‌اند اما آکبند هم نیستند.

جعبه باز یا Open box: جعبه این محصولات باز شده است اما کاربر به هر دلیلی مانند عدم مطابقت تصویر در سایت فروشگاه آنلاین و محصول دریافتی از قبول این کالا خودداری و آن را باز می‌گرداند. در اینجا هم محصول استفاده نشده اما قبلا باز و مرجوع شده است.

آسیب دیده: این محصولات در مدت زمان گارانتی اولیه یا حتی حین ساخت آسیب دیده‌اند و پس از تعمیر دوباره برای فروش گذاشته شده‌اند.

لپ‌تاپ ریفربیشد بخریم؟

جواب کوتاه خیر است. اگر لپ‌تاپ یا موبایل ریفربیشد را برای خرید انتخاب می‌‌کنید حتما از سلامت دستگاه مطمئن شوید. در خارج از ایران معمولا این لپ‌تاپ‌ها با حدود ۳ ماه گارانتی بازگشت کالا فروخته می‌شوند ولی در ایران مصرف‌کننده هیچ ضمانتی برای سلامت محصول ندارد. پس مراقب گارانتی کالاهای ریفربیشد باشید. اگر شرکت یا فروشنده‌ای این کالاها را به مدت مشخص با شرایط منطقی ضمانت کرد و با ارزیابی شما توان تعهد به این ضمانت را داشت انتخاب دستگاه ریفربیشد چندان هم بد نیست و می‌توانید هزینه کمتری برای خرید یک کالای معتبر بپردازید.

نکته دیگری که باعث عدم توصیه محصولات ریفربیشد می‌شود شرایط مرمت و تعمیر آنها است. به عنوان مثال گاهی یک هارددیسک مستهلک جایگزین هارددیسک معیوب دستگاه می‌شود. در این شرایط هارد مشکلی ندارد ولی عملکرد آن هم رضایت‌بخش نیست. این موضوع در مورد ریفربیشدهایی که توسط شرکت‌های ثالث گواهی شده‌اند بیشتر دیده می‌شود. زیرا آنها برای کاهش هزینه‌ها گاهی از قطعات تعمیرشده و مستهلک برای راه‌اندازی دستگاه استفاده می‌کنند.

استوک

عبارت استوک یا انباری به کالایی گفته می‌شود که به هر دلیل فروش نرفته و در انبار باقی مانده است. با پایان فصل فروش معمولا فروشگاه‌های بزرگ برای تخلیه انبار، عدم پرداخت مالیات مجدد و افزایش نقدینگی برای تهیه کالاهای جدید این محصولات را در حراج به فروش می‌رسانند.

در ایران عبارت استوک کاملا متفاوت و عمدا در معنی اشتباه به جای کالای دست دوم استفاده می‌شود. به این معنی که فروشنده کالای دست دوم را به عنوان استوک معرفی می‌کند. توجه داشته باشید کالای استوک دارای سه ویژگی مهم است.

۱)       بسته‌بندی کالا باز نشده، دستگاه مورد استفاده قرار نگرفته و کاملا نو است. فقط در انبار باقی مانده است.

۲)      فصل فروش دستگاه گذشته و این مدل‌ها قدیمی شده‌اند. یعنی ممکن است مدت دو یا سه سال (کمتر یا بیشتر) از زمان عرضه اولیه آن گذشته باشد.

۳)     قیمت آنها معمولا نصف قیمت (کمتر یا بیشتر) عرضه اولیه کالا در سال‌های گذشته است.

پس کالا استوک با دست دوم یا کارکرده کاملا متفاوت است. تنها نقصی که این مدل‌ها دارند این است که مدت زیادی از عرضه آنها گذشته و یک فروشگاه که بیش از توان فروش خود از این مدل‌ها خریداری کرده اکنون برای اینکه جلوی ضرر را بگیرد آنها را در حراج با قیمت پایین‌تر به فروش می‌رساند. اگر دستگاهی کارکرده باشد دیگر به آن استوک گفته نمی‌شود حتی اگر بسته‌بندی دستگاه نیز باز شده باشد اما محصول روشن نشده باشد بازهم استوک نیست.

اگر می‌خواهید دستگاهی که مدتی از تولید آن گذشته است را خریداری کنید توجه داشته باشید که این مدل‌ها باید با قیمت پایین‌تر فروخته شوند.

ریفربیشد استوک کارکرده

کارکرده

دستگاه‌هایی که با عنوان کارکرده به فروش می‌رسند به این معنی است که قبلا مورد استفاده قرار گرفته‌اند ولی زمان و شرایط آن مشخص نیست. در نتیجه دستگاه‌هایی که به صورت دست دوم فروخته می‌شوند چندان قابل اعتماد نیستند. اگر لپ‌تاپ یا موبایل در شرایط عادی همچنان توانایی کارکرد صحیح و مناسب را داشته باشد هیچ مصرف‌کننده‌ای راضی نیست آن را با قیمتی بسیار پایین‌تر از بهای خرید خود بفروشد مگر اینکه پیشنهاد واقعا بهتری به جای آن داشته باشد. در نتیجه دستگاه‌هایی که به صورت دست‌دوم فروخته می‌شوند معمولا یک ایراد اساسی یا تعمیر کلی داشته‌اند. البته گاهی در این زمینه استثنا نیز پیدا می‌شود. به عنوان مثال افرادی که شیفته فناوری هستند و همواره به دنبال جدیدترین محصولات جستجو می‌کنند یا کاربرانی که از استطاعت مالی مناسبی برخوردارند و ترجیح می‌دهند با ورود محصولات جدید به بازار، لوازم خود را ارتقا دهند ولی در شرایط عادی تا زمانی که یک مصرف‌کننده از کالای مورد استفاده خود ناراضی نباشد حاضر به فروش آن نیست.

انتخاب مشخصات ضعیف یکی دیگر از مواردی است که نگرانی در خرید کالاهای دست دوم را افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید موبایل‌ها یا لپ‌تاپ‌های کارکرده و دست دوم چندین سال مورد استفاده قرار گرفته‌اند و اگر در شرایط سلامتی هم باشند به لحاظ منابع سخت‌افزاری ممکن است توان اجرای برنامه‌های جدید را نداشته باشند.

نکته دیگری که خرید کالاهای دست‌دوم را با تردید مواجه می‌کند امکان انتخاب کالاهای مسروقه توسط مالخران و سارقان است. هر ماه ده‌ها لپ‌تاپ از کاربران سرقت می‌شود و اغلب این کالاها تحت عنوان کالای دست دوم در فروشگاه‌هایی که ممکن است ظاهر معتبری داشته باشند، به فروش می‌رسد.

 

مطالب دیگر

۷ ویژگی بسیار جذاب سیستم عامل Android Wear 2.0

شرکت گوگل سرانجام نسخه دوم سیستم عامل مخصوص ساعت های هوشمند خود را ارائه کرد. …