خانه » تیتر یک » ۷ ویژگی بسیار جذاب سیستم عامل Android Wear 2.0

۷ ویژگی بسیار جذاب سیستم عامل Android Wear 2.0

شرکت گوگل سرانجام نسخه دوم سیستم عامل مخصوص ساعت های هوشمند خود را ارائه کرد. البته فعلاً دو ساعت هوشمند جدید از شرکت LG به همراه سیستم عامل Android Wear 2.0 وارد بازار خواهند شد. با این حال بسیاری از ساعت های هوشمند کنونی نیز به زودی با دریافت یک به روز رسانی به این سیستم عامل مهاجرت خواهند کرد. البته با وجود خروج شرکت هایی نظیر HTC و موتورولا از بازار ساعت های هوشمند به نظر می رسد در آینده کاربران انتخاب های محدودتری را خواهند داشت. از سوی دیگر این به روز رسانی برخلاف به روز رسانی هایی که برای تلفن همراه ارائه می شوند فرآیند بسیار طولانی را سپری خواهد کرد و ارائه آن در تمام مناطق بین المللی چندین ماه به طول می انجامد.

حال باید پرسید آیا تجربه Android Wear 2.0 ارزش این انتظار را دارد یا خیر؟ خب به واقع باید گفت به هیچ عنوان. البته به نظر می رسد رفته رفته ساعت های هوشمند به هدف اصلی خود پی برده اند. این محصولات برای دریافت اعلان ها، رهگیری فعالیت های ورزشی و ارائه اطلاعات مختصر و مفید، محصولات هیجان انگیزی به شمار می روند. چنانچه این فعالیت ها برای شما اهمیت دارد، بنابراین از تجربه سیستم عامل جدید گوگل برای ساعت های هوشمند نیز راضی خواهید شد. نکته حائز اهمیت در این خصوص آن است که Android Wear 2.0 به خوبی توانسته در برخی ابعاد از سیستم عامل شرکت اپل پیشه بگیرد.

مهم ترین ویژگی این سیستم عامل، استقلالی است که به ساعت های هوشمند می دهد و این محصولات وابستگی کمتری به تلفن های همراه خواهد داشت. با این حال این سیستم عامل از تلفن های همراه اندرویدی و iOS پشتیبانی می کند. ساعت های هوشمند مجهز به این سیستم عامل از فناوری های ارتباطی Wi-Fi و برخی مواقع شبکه های مخابراتی LTE بهره می برند. این سیستم عامل به خوبی می تواند با تلفن های همراه iPhone همگام شوند با این حال مهم ترین ضعف آن عدم پشتیبانی از نرم افزار iMessage است.

در ادامه به هفت ویژگی مهم سیستم عامل Android Wear 2.0 می پردازیم.

رابط کاربری ساده تر

شاید مهم ترین نکته ای که باعث عدم موفقیت ساعت های هوشمند در گذشته می شد، رابط کاربری بسیار پیچیده آن ها بود. شرکت اپل این موضوع را از راه بسیار دشواری درک کرد، چرا که ساعت های هوشمند این شرکت هیچ گاه نتوانستند ادعای این شرکت را برای تغییر دنیا عملی کنند. از این رو در نسخه جدید سیستم عامل خود رابط کاربری بسیار ساده تری را ارائه کرد.

از سوی دیگر شرکت گوگل شرایط آسان تری را تجربه کرد چرا که هیچ گاه عنوان نکرد سیستم عامل Android Wear قصد تغییر دنیا را دارد. اما رابط کاربری این سیستم عامل نیز بسیار پیچیده بود، چنانکه کاربران برای دسترسی به بخش مدنظر خود همواره گزینه های اشتباهی را انتخاب می کردند.

Android Wear 2.0 بسیار ساده تر شده است. کشیدن انگشت به سمت چپ و راست watchface ها را تغییر می دهد، به این ترتیب دسترسی به بخش مورد نظر بسیار سریع تر و دقیق تر شده است. کشیدن انگشت به سمت بالا بخش اعلان ها و کشیدن انگشت به سمت پایین نیز بخش تنظمیات را نمایش می دهد. با فشردن کلید اصلی فهرست ساده برنامه ها پدیدار می شود و نگه داشتن آن نیز Google Assistant را فعال می کند. برای دسترسی به گزینه های پیچیده تر نیز می توانید نرم افزارهای مدنظر خود را بر روی watchface قرار دهید.

همانطور که پیش از این نیز عنوان شد سیستم عامل Android Wear 2.0 هدف خود را بر روی مهم ترین فعالیت های ساعت های هوشمند گذاشته است و رابط کاربری آن نیز بر این اساس طراحی شده است.

Watchface های قابل شخصی سازی

مهم ترین مزیت Android Wear نسبت به سیستم عامل Watch OS امکان دریافت و استفاده از watchface های طرف سوم بوده است. البته با وجود در دسترس بودن صدها گزینه مختلف، همواره انتخاب یک watchface مناسب چالش بسیار بزرگی برای کاربران بوده است.

البته شرکت گوگل با ارائه ابزارهایی به کاربران مبتدی آن ها را به طراحی watchface های مختص به خود تشویق کرده است، با این حال از آن جایی که بسیاری از کاربران اطلاعات اندکی از علم زیبایی شناسی دارند، بسیاری از watchface های طراحی شده نیز چندان مورد توجه واقع نشدند.

warchswitch1 watchcustom

سیستم عامل Android Wear 2.0 تلاش بسیار زیادی برای رفع مشکلات بالا کرده است و هم اکنون کاربران می توانند به صورت مستقیم از روی ساعت هوشمند watchface های از پیش طراحی شده را شخصی سازی کنند. کاربران می توانند رنگ، وضعیت ها، تصاویر پس زمینه و بسیاری از دیگر ویژگی های watchface ها را تغییر دهند، بنابراین علاوه بر آن که ساعت های هوشمند ظاهری جذاب پیدا خواهند کرد در ارائه اطلاعات مفید نیز دچار ضعف نخواهند شد.

البته مهم ترین نکته در این خصوص عدم نیاز به دانش زیاد در خصوص طراحی گرافیکی و برنامه نویسی رایانه ها است.

پیچیدگی های نرم افزارهای طرف سوم

این ویژگی از اهمیت زیادی نزد کاربران ساعت های هوشمند مجهز به سیستم عامل اندروید برخوردار است. بسیاری از کاربرانی که موفق به طراحی watchface های مورد علاقه خود از نظر طراحی ظاهری می شدند، نمی توانستند از آن ها استفاده کنند. چرا که این watchface ها از برخی ویژگی های بسیار مهم نظیر ارائه اطلاعات هواشناسی، مناطق زمانی، تعداد قدم ها یا دیگر فعالیت ها پشتیبانی نمی کرد. حال به نظر می رسد این مشکل نیز برطرف شده است.

complications

هم اکنون توسعه دهندگان می توانند این ویژگی ها را بر روی هر watchface استفاده کنند و watchface های طراحی شده توسط آن ها می تواند علاوه بر ارائه چنین اطلاعاتی، نرم افزارها را نیز اجرا کند. علاوه بر آن دسترسی به فهرست مخاطبین نیز راحت تر شده است و کاربران می توانند مخاطب مورد علاقه خود را در فهرست دسترسی سریع قرار دهند تا راحت تر بتوانند با آن شخص ارتباط برقرار کنند.

البته این ویژگی همچنان در ابتدای راه خود قرار دارد و انتظار می رود با گذر زمان و کسب تجربه بیشتر، بهینه تر شود.

استقلال از تلفن های همراه

هرچند که ممکن است این ویژگی اندکی عجیب به نظر رسد اما ارائه فروشگاه Google Play بر روی ساعت های هوشمند قدم بسیار بزرگی برای استقلال ساعت های هوشمند به شمار می رود. ارائه این فروشگاه مخصوصاً برای کاربران تلفن همراه iPhone جذاب خواهد بود چرا که می توانند به دور از محدودیت های اپل از ساعت های هوشمند خود لذت ببرند. ساعت های هوشمند اندرویدی همانند تلفن های همراه اندرویدی آزادی عمل قابل توجهی را در اختیار کاربران قرار می دهد که این آزادی عمل می تواند برای کاربران تلفن های همراه iPhone که از محیط کاربری بسیار محدودی استفاده می کنند، تجربه ای وصف ناشدنی به ارمغان آورد.

البته کاربران تلفن های اندرویدی نیز از این ویژگی بهره مند خواهند شد، چرا که می توانند نرم افزارهای خاص خود را بر روی ساعت های هوشمند نصب کنند. از این رو می توانند دو نرم افزار متفاوت با کارایی تقریباً یکسان را به صورت همزمان بر روی دو دستگاه خود داشته باشند.

apps playstore

با این حال ممکن است استفاده از فروشگاه Google Play بر روی ساعت هوشمند دشوار باشد و شرکت گوگل پیشنهاد کرده است توسط رایانه های شخصی به مرور نرم افزارهای مدنظر خود بپردازید و پس از انتخاب نرم افزارهای مدنظر خود، از طریق محیط یکپارچه فروشگاه Google Play آن ها را بر روی ساعت های هوشمند نصب کنید.

بهینه تر شدن Google Fit

شرکت گوگل توجه ویژه ای بر روی فعالیت های ورزشی و تناسب اندام داشته است و سیستم عامل Android Wear 2.0 به همراه ویژگی های جدیدی در این زمینه ارائه شده است. Google Fit این سیستم عامل تمرین های ورزشی جدیدی را پیشنهاد می کند و برخی از این تمرین ها چالش های مناسبی را پیش روی کاربران قرار می دهد. علاوه بر آن برخی چالش ها به همراه انیمیشن آموزشی در دسترس کاربران خواهد بود.

googlefit sit_up_challenge

حسگرهای بیشتر

سیستم عامل Android Wear 2.0 از حسگرهای متفاوتی پشتیبانی می کند و تولید کنندگان ساعت های هوشمند هم اکنون انتخاب های متعددی خواهند داشت. علاوه بر فناوری بلوتوث، این سیستم عامل از فناوری هایی نظیر Wi-Fi، LTE، GPS، NFC و حسگر ضربان قلب پشتیبانی می کند. از سوی دیگر شرکت گوگل عنوان کرده است ساعت های هوشمند مجهز به این سیستم عامل به صورت خودکار بهترین روش اتصال به اینترنت را با توجه به شرایط موجود انتخاب می کند. بنابراین برخی مواقع توسط بلوتوث از اینترنت تلفن همراه استفاده خواهد شد و در زمان های دیگر می توان از طریق شبکه های LTE و به صورت مستقیم از ساعت هوشمند به اینترنت متصل شد.

connectivity 2017_02_06_at_7.57_PM

دو ساعت هوشمند جدید شرکت LG موسم به Sport و Style بارزترین محصولاتی هستند که از این ویژگی استفاده می کنند. ساعت هوشمند Sport از طریق LTE به اینترنت متصل می شود و کاربران می توانند از طریق آن به موسیقی مورد علاقه خود به وسیله stream اینترنتی دسترسی داشته باشند. این ساعت هوشمند همچنین می تواند به صورت مستقل تماس های صوتی برقرار کند و پیام های متنی ارسال کند. علاوه بر آن برخی اپراتورهای مخابراتی به کاربران خود اجازه داده اند از یک شماره تلفن مشترک بر روی تلفن همراه و ساعت هوشمند خود استفاده کنند.

از سوی دیگر ساعت هوشمند Style تنها به فناوری های Bluetooth و Wi-Fi بسنده کرده است و بیش تر به ویژگی های ظاهری و باریک بودن ساعت هوشمند توجه کرده است.

ارسال پیام های متنی

پاسخ به پیام ها یکی از ویژگی های کلیدی ساعت های هوشمند است و شرکت گوگل توجه ویژه ای به این بخش سیستم عامل Android Wear 2.0 داشته است. نرم افزارهای اختصاصی ساعت هوشمند به کلید پاسخ سریع در بخش اعلان ها مجهز شده اند. پاسخ به پیام های سایر نرم افزارها نیز با ضربه زدن و کشیدن انگشت بر روی صفحه نمایش امکان پذیر خواهد بود، البته برای این کار به یک تلفن همراه اندرویدی نیاز خواهید داشت. با این حال کاربران iPhone گزینه های کمتری را در اختیار خواهند داشت.

اما فرستادن پیام متنی توسط ویژگی Smart Reply امکان پذیر خواهد بود. این ویژگی که پیش از این در نرم افزارهای Inbox و Allo نیز به کار رفته بود، بر اساس عادت کاربر و با توجه به ساعت های شبانه روز پاسخ های مفیدی را پیشنهاد می کند.

keyboard

شرکت گوگل ابتدا دو ورودی فرمان صوتی و emoji ها را برای پاسخ به پیام ها تعیین کرده بود، پس از آن کاربران توانستند حروف را رسم کنند و البته رسم حروف بسیار دقیق بود. اما به نظر می رسد سیستم عامل Android Wear 2.0 پا را از این روش های ورودی فراتر گذاشته است و هرچند استفاده از این ویژگی اندکی عجیب به نظر می رسد، اما شرکت گوگل سرانجام صفحه کلید QWERTY را در ساعت های هوشمند ارائه کرده است. با وجود آن که ایده استفاده از این صفحه کلید بر روی صفحه نمایش های بسیار کوچک ساعت های هوشمند ایده عجیب و غیر قابل باوری به نظر می رسد، اما دقت و ظرافت کار با این صفحه کلید فراتر از حد تصور است. نکته تعجب آور در خصوص این صفحه کلید آن است که کاربران بیش از آن که خود متوجه شوند به استفاده از آن عادت خواهند کرد و به نظر می رسد صفحه کلید طراحی شده توسط گوگل به زودی جایگزین سایر روش های ورودی خواهد شد.

مطالب دیگر

۶ دلیل برای انتخاب سرفیس لپ تاپ

سرفیس لپ‌تاپ به دلیل طراحی بی‌نظیر و کارایی قدرتمند از خاص‌ترین لپ‌تاپ‌های دنیا است و از همان مفهوم طراحی سرفیس در ساختاربدنه استفاده می‌کند. دلایل انتخاب Surface Laptop را در این مطلب می‌خوانید.