خانه » خبر » تولید تلفن های همراه iPhone در کشور هند

تولید تلفن های همراه iPhone در کشور هند

سرانجام خبری که بسیاری از طرفداران محصولات شرکت اپل منتظر آن بودند به صورت رسمی تأیید شد. البته شرکت اپل در ماه های گذشته به شدت درگیر این انتقال بوده است، اما رئیس بخش فناوری اطلاعات کارناتاکا Priyank Kharge به صورت رسمی این خبر را تأیید کرد و کارخانه های تولید تلفن های همراه iPhone به ایالت بنگلور هند منتقل خواهند شد.

البته شرکت اپل هنوز نسبت به این خبرها واکنش رسمی نداشته است و مشخص نیست چه زمانی این انتقال به اتمام می رسد.

گفتنی است شرکت Wistron Corp وظیفه سرهم بندی iPhone ها در کشور هند را بر عهده خواهد داشت. اگرچه شرکت اپل پیش از این نیز در راستای برون سپاری منابع تولیدی خود قدم هایی را برداشته بود، اما به نظر می رسد همکاری با شرکت تایوانی Wistron Corp مهم ترین آن ها باشد. هرچند به نظر می رسد شرکت اپل برای توسعه دامنه فعالیت خود مجبور به رها کردن برخی شرکای قدیمی خود همچون شرکت Hon Hai Precision Industry Co., Ltd شده است و در آینده به تعداد آن ها نیز اضافه خواهد شد.

اگرچه گسترش فعالیت های شرکت اپل می تواند برای طرفداران این شرکت بسیار جذاب باشد، اما گسترش فعالیت ها هزینه های خاص خود را نیز به این شرکت تحمیل کرده است، که ایجاد یک خط تولید در کشور هند یکی از آن ها به شمار می رود. لازم به ذکر است بر اساس قوانین موجود در این کشور، شرکت های خارجی که قصد حضور در بازار هند را داشته باشند باید حداقل ۳۰ درصد از قطعات اولیه مورد نیاز خود را از منابع داخلی این کشور تأمین کنند و شرکت اپل با کمال میل این هزینه را پذیرفته است چرا که نفوذ در بازارهای محلی در بازه زمانی بلند مدت از اهمیت بسیار زیادی نزد مدیران این شرکت برخوردار است و علاوه بر خط تولید، این شرکت شبکه فروش و فروشگاه های مخصوص به خود را نیز در تمام شهرهای کشور هند ایجاد خواهد کرد.

gsmarena_003

تیم کوک مدیر اجرایی اپل نیز ضمن تأکید بر جایگاه ویژه کشور هند در دنیای فناوری امروز، عنوان کرد پس از چین بازارهای هند از جذابیت بسیار بالایی برخوردار هستند. بر اساس آمارهایی که اخیراً منتشر شده است، در سال ۲۰۱۶ میلادی بالغ بر ۲.۵ میلیون تلفن همراه iPhone وارد کشور هند شده است که با توجه به هزینه های بسیار بالای حمل و نقل جایگاه بسیار مناسبی را برای این شرکت ایجاد کرده است و حال با کاهش هزینه های تولید این شرکت می تواند بیش از پیش با شرکت هایی نظیر سامسونگ که محصولات ارزان تری را در اختیار کاربران قرار می دهند رقابت کند.

البته محصولات شرکت اپل همواره به عنوان محصولاتی لوکس و گران قیمت معرفی شده اند و این شرکت امیدوار است با بهبود شرایط اقتصادی و قدرت خرید مردم، بتواند جایگاه بهتری را برای خود در این کشور ایجاد کند. با این حال بد نیست بدانید هند سومین کشور پس از آمریکا و چین خواهد بود که تلفن های همراه iPhone را تولید خواهد کرد. البته حضور این شرکت در این کشور می تواند منجر به ایجاد فرصت های شغلی قابل توجهی شود و البته نباید قانون الزام آور ۳۰ درصدی مواد اولیه را از یاد برد.

البته شرکت اپل موفق شده است امتیازات ارزشمندی از دولت هند دریافت کند که مهم ترین آن ها معافیت از مالیات واردات به مدت ۱۵ سال است. هر چند در نهایت به نظر می رسد این فرآیند یک تعامل برد-برد باشد چرا که شرکت اپل به یک بازار چند میلیارد نفری دست پیدا می کند و از سوی دیگر کشور هند می تواند در میان سایر کشورها از تلفن های همراه iPhone سخن بگوید که بر روی آن نشان Made in India به چشم می خورد.

مطالب دیگر

معرفی چیپ ست Helio P25 از سوی مدیاتک

شرکت مدیاتک ساعاتی پیش آخرین عضو خانواده چیپ ست های Helio P را معرفی کرد. …