خانه » تیتر یک » انتشار جزئیات فناوری Bluetooth 5

انتشار جزئیات فناوری Bluetooth 5

فناوری انتقال داده بدون سیم بلوتوث هنگام عرضه، توانست توجه بسیار چی از کاربران را به سوی خود جلب کند، چرا که راحتی انتقال داده توسط این روش بیش از همه توانست رضایت کاربران مبتدی را به همراه داشته باشد. با این حال محدودیت های این فناوری باعث شد رفته رفته انتقال داده از طریق فناوری Wi-Fi جایگزین آن شود و حال گروه Bluetooth Special Interest Group (SIG) قصد دارد با معرفی نسل جدید این فناوری موسوم به Bluetooth 5 بار دیگر توجه کاربران را به سوی این آن جلب کند.

گفتنی است فناوری Bluetooth 5 برای نخستین بار در ماه ژوئن گذشته معرفی شد و عنوان شد این فناوری همچنان در دست توسعه است. حال به نظر می رسد روند توسعه آن به اتمام رسیده است و گروه SIG این فناوری را در اختیار تولید کنندگان تجهیزات مختلف قرار داده است.

پهنای باند فناوری Bluetooth 5 نسبت به نسل پیش خود Bluetooth 4.2 دو برابر، طول برد آن چهار برابر و ظرفیت انتشار پیام های آن نیز هشت برابر شده است، علاوه بر آن مصرف انرژی آن نیز کاهش یافته است. حداکثر سرعت انتقال داده این فناوری از ۱Mbps به ۲Mbps رسیده است، البته به منظور افزایش طول برد آن به ۴ برابر سرعت انتقال داده به دلیل حفظ مصرف انرژی بهینه کاهش خواهد یافت.

از این رو تولید کنندگان تجهیزات مختلف می توانند میان طول برد و سرعت انتقال داده حق انتخاب های متفاوتی داشته باشند.

تعداد packet های داده Bluetooth 5 نیز افزایش قابل توجهی داشته است و از ۳۱-octet به ۲۵۵-octet رسیده است، از این رو این فناوری استفاده بهینه تری از طول موج شلوغ ۲.۴GHz خواهد داشت.

علاوه بر آن تولید کنندگان تلفن های همراه می توانند مزاحمت های موجود در اتصال را به حداقل برسانند، البته شاید مهم ترین ویژگی Bluetooth 5 همخوانی آن با نسخه های قبلی خود است، به این ترتیب کاربران برای استفاده از این فناوری نیازی به تغییر تمام ابزارهای خود نخواهند داشت.

در نهایت باید گفت دستگاه ها و وسایل مجهز به اینترنت اشیا یا ( IoT ) نخستین هدف این فناوری به شمار می رود. البته انتظار می رود نخستین دستگاه هایی که از فناوری Bluetooth 5 بهره می برند در سال ۲۰۱۷ میلادی وارد بازار شوند.

مطالب دیگر

۶ دلیل برای انتخاب سرفیس لپ تاپ

سرفیس لپ‌تاپ به دلیل طراحی بی‌نظیر و کارایی قدرتمند از خاص‌ترین لپ‌تاپ‌های دنیا است و از همان مفهوم طراحی سرفیس در ساختاربدنه استفاده می‌کند. دلایل انتخاب Surface Laptop را در این مطلب می‌خوانید.