خانه » خبر » هوش مصنوعی مایکروسافت دستیار کاربران نابینای Word و PowerPoint

هوش مصنوعی مایکروسافت دستیار کاربران نابینای Word و PowerPoint

به نظر می رسد رفته رفته استفاده از هوش مصنوعی هدف های عمومی تری پیدا می کند و به زودی این فناوری می تواند به عنوان یک دستیار مجازی قابل اعتماد به شمار رود. البته استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به کاربرانی که از ناتوانی های جسمی رنج می برند، هدف بسیار ارزشمندی است که شرکت های بزرگ فناوری به آن توجه ویژه ای دارند.

برای مثال، ویژگی alt-text که به تازگی از سوی مایکروسافت به نرم افزارهای Word و PowerPoint مجموعه Office اضافه شده است، به خوبی می تواند تصاویر و یا caption های تصاویر را به وسیله برخی الگوریتم های هوش مصنوعی به کاربران پیشنهاد نماید. از این رو هنگامی که فایل های این دو نرم افزار برای کاربران نابینا نمایش داده می شوند، این هوش مصنوعی به خوبی ویژگی های تصاویر و همچنین متن های استفاده شده در این فایل ها را برای کاربران توضیح می دهد.

شرکت مایکروسافت این ویژگی را با فناوری Computer Vision Cognitive Service خود کامل کرده است. گفتنی است این فناوری به وسیله شبکه های عصبی ویژه و از طریق روش های یادگیری عمیق می تواند به خوبی ویژگی های مختلف یک تصویر را تجزیه و تحلیل نماید.

تیم Office 365 در بیانیه رسمی خود عنوان کرده است: پس از ارائه یک تصویر توسط کاربر، ما توسط alt-text پیشنهادهایی را ارائه می کنیم که حاکی از شناسایی تصویر توسط این فناوری با دقت بسیار بالا است. به وسیله یادگیری ماشین، این ویژگی با مرور زمان و با استفاده های بیشتر کاربران کامل تر می شود، به این ترتیب کاربران زمان کم تری را به تهیه فایل های خود اختصاص خواهند داد.

لازم به ذکر است شرکت فیسبوک نیز در آوریل گذشته ویژگی مشابهی را معرفی کرد و علاوه بر این شرکت بسیاری از شرکت های بزرگ دنیای فناوری دیگر نیز از هوش مصنوعی به منظور ارتقای مضامین متنی و تصویری خود استفاده می کنند.

در نهایت باید گفت ویژگی alt-text از ابتدای سال آینده در دسترس مشترکان Office 365 قرار خواهد گرفت. علاوه بر آن شرکت مایکروسافت اذعان کرده توجه ویژه ای به کاربران با قدرت بینایی اندک و یا کاربران کور رنگ خواهد داشت و به زودی برای این دسته از کاربران خدمات خاصی را ارائه خواهد کرد که از میان آن ها می توان به بهبود کارایی صفحه کلید و حروف و رنگ ها اشاره کرد. از سوی دیگر این شرکت به زودی یک accessibility checker را ارائه خواهد کرد به صورت خودکار فایل ها را برای این دسته از افراد بهینه می کند.

مطالب دیگر

تولید تلفن های همراه iPhone در کشور هند

سرانجام خبری که بسیاری از طرفداران محصولات شرکت اپل منتظر آن بودند به صورت رسمی …