خانه » تیتر یک » حذف رمز عبور در دستور کار شرکت های بزرگ فناوری

حذف رمز عبور در دستور کار شرکت های بزرگ فناوری

روز گذشته دسترسی هکرها به بیش از ۵۰۰ میلیون حساب کاربری کاربران یاهو در صدر اخبار مرتبط با دنیای فناوری خبرگزاری ها قرار گرفت. به نظر می رسد رفته رفته زمان آن رسیده است که به فکر جایگزین رمز عبور در سیستم تشخیص هویت باشیم. البته شرکت لنوو هم اکنون کار بر روی جایگزین رمز عبور را آغاز کرده است و به کمک سایر همکاران تجاری خود قصد دارد حسگر اثر انگشت را جایگزین آن در لپ تاپ ها نماید.

شرکت های لنوو، اینتل، Synaptics و PayPal در نظر دارند لپ تاپ های تولید شده توسط لنوو را به چیپ ست های امنیتی اینتل و حسگر اثر انگشت شرکت Synaptic مجهز کنند و از این رو امکان ورود به سیستم هاب امنیتی FIDO نظیر PayPal را فراهم می کنند.

گفتنی است مجموعه FIDO چند سال پیش توسط لنوو و PayPal تأسیس شد و توسط بسیاری از شرکت های بزرگ دنیای فناوری نظیر گوگل، Bank of America و مایکروسافت پشتیبانی شد. این مجموعه در نظر دارد روش های شناسایی هویت آسان تر و ایمن تر از رمزهای عبور را ایجاد کند. این مجموعه تاکنون شیوه های متفاوتی را امتحان کرده است که از میان آن ها می توان به سیستم های biometric، کلید های USB و سیستم شناسایی چهره و صدا اشاره کرد.

شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ عنوان کرد قصد دارد پشتیبانی از FIDO را به سیستم عامل ویندوز ۱۰ خود اضافه کند. لازم به ذکر است مدیرعامل کنونی مجموعه FIDO، Dustin Ingalls هم اکنون مدیر عمومی بخش شناسایی هویت و امنیت شرکت مایکروسافت است بنابراین به نظر  می رسد یکپارچه شدن مایکروسافت و این مجموعه به خوبی به پیش می رود.

در نهایت باید گفت هنوز مشخص نیست نخستین لپ تاپ های مجهز به فناوری FIDO چه زمانی وارد بازار خواهند شد اما با توجه به آن که نمایشگاه CES 2017 تا حدود ۳ ماه دیگر برگزار می شود، می توان انتظار دداشت این فناوری نقش بسیار ویژه ای را در آن ایفا کند.

مطالب دیگر

معرفی تبلت Yoga A12 از سوی لنوو

شرکت لنوو سال گذشته با معرفی تبلت Yoga Book، چشم طرفداران دنیای فناوری را به …