خانه » نقد و بررسی » بررسی سایر ابزارها » معرفی و بررسی سلیکون پاور velox v85

معرفی و بررسی سلیکون پاور velox v85

سیلیکون پاور در سال‌های گذشته پیشرفت زیادی در زمینه راه‌حل‌های ذخیره‌سازی داشته و نسل جدید درایوهای این برند که روی درگاه SATA III معرفی شده‌‌اند می‌توانند تا ظرفیت ۹۶۰ گیگابایت را روی یک درایو SSD فراهم کنند. در عین حال سرعت انتقال اطلاعات روی این محصولات نیز پیشرفت چشمگیری داشته است و پهنای باند بالای ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه به راحتی قابل دسترسی است. یکی از محصولات جدید این شرکت velox v85 نام دارد و برای طرفداران کاربردهای حرفه‌ای مانند گیمرها و اورکلاکرها تولید شده است. محصولاتی که در گروه Velox قرار می‌گیرند علاوه بر کارایی مناسب دارای قیمت قابل قبولی هستند و در میان مدل‌های موجود در بازار می‌توان این درایوها را برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای خانگی تا پیشرفته توصیه کرد.

1

مشخصات فنی

درایو velox v85 دارای ظرفیت‌های متنوعی است اما مدلی که برای بررسی در اختیار مجله عصرشبکه قرار داده شد از نوع ۲۴۰ گیگابایتی است اما دو ظرفیت ۴۸۰ و ۹۶۰ گیگابایتی نیز در این خانواده حضور دارند. این درایو توانایی ارایه انتقال اطلاعات در سرعت‌های بالای ۵۰۰ مگابایت بر ثانیه برای خواندن نوشتن اطلاعات را دارد و این موضوع را می‌توانید از نتایج بررسی‌ها مشاهده کنید. ضخامت ۷ میلی‌متری این درایو باعث شده بتوان از آن برای موقعیت‌های مختلف استفاده کرد البته برای استفاده در لپ‌تپا‌ها باید به ویژگی‌های محل نصب هارد توجه کنید زیرا برخی از این محصولات از نظر سایز درایو با محدودیت‌هایی روبرو هستند. با این حال velox v85 حدود ۷۰ گرم وزن دارد و برای استفاده در محصولات قابل حمل گزینه‌ مناسبی است.

درایوهای velox v85 باید آزمون‌های دشواری را از نظر تحمل تنش‌های فیزیکی پشت سر بگذارند تا توانایی استفاده در شرایط دشوار را داشته باشند. این استانداردها اگرچه فاصله زیادی با دستورالعمل‌های نظامی دارند اما موارد قابل توجهی در کیفیت این محصولات را مشخص می‌کنند. در مشخصات فنی velox v85 آمده است این درایو تا ۲۰ برابر نیروی گرانش تحمل لرزش و ارتعاش را دارد و از نظر شوک‌های فیزیکی لحظه‌ای نیز می‌تواند در برابر ۱۵۰۰ برابر نیروی گرانش مقاومت کند. توان مصرفی این درایو توسط یک ورودی ۵ ولت تامین می‌شود و مشابه با سایر درایوها در رایانه است.

v85-1

این درایو برای ارتباط با سیستم از یک رابط نسل سوم ساتا استفاده می‌کند و توانایی انتقال اطلاعات تا سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه را دارد البته این سرعت به صورت نظری محاسبه شده است.

یکی از بخش‌های مهم در درایوهای SSD کنترلر آنها است که وظیفه مدیریت اطلاعات را برعهده دارد. در واقع بعد از نوع حافظه‌هایی که در یک درایو استفاده می‌شود، کنترلر آن مهمترین قطعه در تعیین عملکرد دستگاه و قیمت آن است. مدل velox v85 در گروه درایوهای متوسط عرضه شده است و می‌توان انتظار داشت از یک کنترلر متوسط نیز استفاده کند. پردازشگر این درایو از نوع ps3110 ساخت شرکت phison است که از پردازنده مستقل استفاده می‌کند و علاوه بر ایجاد سرعت بالای انتقال اطلاعات می‌تواند در امنیت داده‌ها حین انتقال نیز موثر باشد.

v85-3

امکانات و ویژگی‌ها

یکی از ویژگی‌های قابل توجه در این درایو پشتیبانی از فرمان TRIM است و به سیستم عامل اجازه می‌دهد بلوک‌های اطلاعاتی که دیگر مورد نیاز نیستند را برای پاکسازی به درایو SSD معرفی کند. این ویژگی اهمیت زیادی در عملکرد دستگاه دارد خصوصا اینکه سلول‌های بکار رفته در درایوهای SSD پس از مدتی با افت عملکرد مواجه می‌شوند و نیاز به پاکسازی دارند. این فناوری به  شکل دیگری در قابلیت جمع‌آوری زباله یا garbage collection نیز بکار رفته است. زمانی که یک برنامه از فضای درایو استفاده می‌کند این فضا به صورت اختصاصی در اختیار آن برنامه قرار دارد و پس از اینکه برنامه به فعالیت خود خاتمه داد این فضا باید مجددا به ظرفیت آزاد درایو بازگردد. این شیوه در واقع یک نوع مدیریت خودکار حافظه است که توسط نرم‌افزار انجام می‌شود.

موضوعات مرتبط با افزایش دوام هنوز هم یکی از مهمترین دغدغه‌ها در بکارگیری درایوهای SSD است و یکی از مکانیسم‌هایی که در این زمینه کاربرد دارد wear levelling است. این ویژگی شامل تکنیک‌هایی است که با توزیع داده‌ها و مدیریت چینش آنها، اطلاعات را در تمام سطح محصول توزیع می‌کند و به این طریق باعث افزایش دوام درایو می‌شود. Wear Levelling برای انتشار هماهنگ داده‌ها از یک نقشه برای تعیین محل بلوک‌های منطقی در سیستم عامل و پیوند آنها به حافظه‌های فلش استفاده می‌کند.

مطالب دیگر

هر آنچه باید در مورد پردازنده های نسل ۵ اینتل بدانید

مدتی است که پردازنده های نسل ۵ خانواده اینتل موسوم به Broadwell سرو صدا زیادی …

یک دیدگاه

  1. چرا حجمش مضرب ۲ نیست ؟؟ قیمتش تو بازار چنده حدودا؟