خانه » تیتر یک » چگونه Unicode ها را به هم تبدیل کنیم

چگونه Unicode ها را به هم تبدیل کنیم

یونیکد (Unicode)، استانداری بین المللی برای کدنگاری داده ای کامپیوتری است. تمامی متون و فایل ها در پشت آنچه که ما می بینیم به صورت کدهایی ذخیره می شوند که همه کاربران با بعضی از آن ها به صورت مستقیم سر و کار دارند. آدرس وبسایت ها نمونه ای از این مورد هستند. برای مثال، اگر در نوار آدرس، لینکی درج شود که دارای حروف فارسی باشد، مرورگر به طور خودکار کدنگاری آن را به گونه ای تغییر می دهد که برایش قابل خواندن باشد. تصویر زیر، یک آدرس فارسی را پس از تغییر کدنگاری (Encode) نشان می دهد:

2
برای مشاهده تصویر بزرگ، روی آن کلیک کنید.

آدرس ها:

http://www.laptopmedia.ir/1393/07/z510-vs-z50-مقایسه-دو-نسل/

http://www.laptopmedia.ir/1393/07/z510-vs-z50-%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D9%88-%D9%86%D8%B3%D9%84/

دو آدرس بالا، هر دو به یک صفحه مربوط هستند اما کدنگاری آن ها متفاوت است.

حتی اگر با یونیکدها مستقیماً در ارتباط نباشیم، در همه جا اثری از آن ها وجود دارد. کاربران اصلی یونیکدها، توسعه دهندگان اپلیکیشن ها، وبسایت ها و برنامه نویسان هستند. همچنین در مواردی مثل تعیین مسیر فایل ها (Directory)، آدرس وبسایت ها و … می توان از تبدیل یونیکدها استفاده کرد.

کاربران حرفه ای، حتماً برایشان پیش آمده که به تبدیل یک نوع یونیکد به نوع دیگر نیاز داشته باشند.  تبدیل آن ها به صورت دستی کاری بسیار دشوار است و به دانش و تسلط فراوانی نیاز دارد. به همین جهت این امر به کامپیوترها و ماشین ها واگذار شده است. یکی از بهترین ابزارهایی که می تواند کاربران را در این زمینه یاری کند، اپلیکیشن تحت وب Unicode Code Converter است. این اپلیکیشن که به دست Richard Ishida ساخته شده، طیف گسترده ای از یونیکدها را پوشش می دهد و می تواند همه آن ها را در یک لحظه به هم تبدیل کند.

برای این کار، به صفحه اپلیکیشن Unicode Code Converter بروید. سپس کد، نوشته یا آدرس مورد نظر را در کادر سبز رنگ وارد کنید و روی Convert را که با کادر قرمز مشخص شده کلیک کنید. با یک حرکت، کد شما به انواع یونیکدها از جمله HTML، JavaScrpit، UTF-8 و UTF-16 تبدیل می شود.

Untitled3
برای مشاهده تصویر بزرگ، روی آن کلیک کنید.

حال کد شما با یونیکد دلخواه آماده استفاده در محیط های دیگر است. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

مطالب دیگر

انتشار اندروید ۷.۰ برای تلفن های همراه P9 و Mate 8 از سوی هواوی

در هفته گذشته شرکت هواوی از برنامه های خود برای عرضه به روز رسانی اندروید …

یک دیدگاه

  1. با سلام و عرض خسته نباشید

    بسیار متشکرم ازتون چون جند وقت بود دنبال یه مبدلی برای تبدیل یونیکد به فارسی میگشتم.
    باتشکر
    شایان