خانه » تیتر یک » به بهانه معرفی ویندوز ۱۰؛ ۳۰ سال با ویندوز

به بهانه معرفی ویندوز ۱۰؛ ۳۰ سال با ویندوز

سیستم عامل ویندوز بدون شک محبوب‌ترین سیستم عامل جهان است و حتی افرادی که اطلاعات اندکی از فناوری دارند به خوبی با نام آن آشنا هستند. روز قبل آخرین نسخه از این سیستم عامل معرفی شد، سیستم عاملی که ۳۰ سال از عرضه نخستین نسخه آن توسط یکی از نوابغ علوم فناوری دنیا بیل گیتس می‌گذرد، حال به همین مناسبت نگاهی کوتاهی خواهیم انداخت به روند رو به رشد بزرگ‌ترین سیستم عامل جهان.

پس از سی سال ویندوز به ایستگاه دهم خود رسیده است، نسخه‌ای که روز قبل در سانفرانسیسکو معرفی شد و از هم اکنون نسخه آزمایشی آن قابل دریافت است و به نظر می‌رسد قصد دارد دوباره در مسیر اوج قرار گیرد، مسیری که با عرضه ویندوز ویستا تا حدودی دستخوش تغییر شده بود اما با عرضه ویندوز ۷ دوباره به مسیر اصلی خود برگشته است.

اما چگونه این سیستم عامل به یک باره وارد اکثر سازمان ها، مدارس و خانه افراد شد و بیل گیتس را ثروتمند‌ترین مرد دنیا کرد؟ در پاسخ به این سؤال بایستی بگوییم همه چیز از سال ۱۹۸۳ آغاز شد زمانی که بیل گیتس جوان نرم افزار جدیدی را طراحی کرد.

در سال ۱۹۷۵ دوستان هم مدرسه‌ای سیاتل، بیل گیتس و پل آلن مایکروسافت را در شهر نیومکزیکو تأسیس کردند. در سال ۱۹۸۰ IBM از مایکروسافت خواست تا سیستم عاملی را برای رایانه‌های شخصی طراحی کنند. با وجود آن که مایکروسافت تا پیش از این هرگز سیستم عاملی را طراحی نکرده بود، این شرکت با خرید سیستم عامل QDOS که به معنای سیستم عامل سریع و کثیف است و تغییر نام آن به MS Disk Operating System که به اختصار MS-DOS نامیده می‌شود، حقوق استفاده از آن را به IBM فروختند.

در این سیستم عامل کاربر توسط خط فرمان به کار با سیستم عامل می‌پرداخت، از این رو مایکروسافت طراحی سیستم عاملی با رابط کاربری راحت‌تر با کد Interface Manager را در دستور کار خود قرار داد و این سیستم عامل برای نخستین بار از موس استفاده کرد.

نام ویندوز برای نخستین بار در سال ۱۹۸۳ معرفی شد و نسخه ۱.۰ آن دو سال بعد در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۵ ارائه شد. برای استفاده از این سیستم عامل تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری زیر نیاز بود:

۲۵۶ کیلوبایت فضا، دو فلاپی دیسک دو رو و یک کارت گرافیکی

نسخه ۲.۰ ویندوز در ۹ دسامبر ۱۹۸۷ و نسخه ۳.۰ آن در ۲۲ می‌۱۹۹۰ عرضه شد و با عرضه آن مایکروسافت قدم در راهی گذاشت که طی آن بر صنعت نرم افزار دنیا تسلط پیدا کرد. ویندوز ۳.۰ و ۳.۱، ۱۰ میلیون نسخه فروش داشت و بر روی رایانه‌های با پردازنده اینتل ۳۸۶ اجرا می‌شد، این عدد با توجه با تعداد رایانه‌های آن زمان، عدد قابل تأملی است. این سیستم عامل برای نخستین بار از screensaver استفاده می‌کرد و این ویژگی توانست توجه زیادی را به خود جلب نماید.

سیستم عامل بعدی مایکروسافت نسخه ۳۲ بیتی ویندوز NT بود، این سیستم عامل دوباره از نو طراحی شد و در ۲۷ جولای ۱۹۹۳ عرضه شد. هدف از ارائه آن کامل کردن نسخه مصرف کنندگان MS-DOS بود با این حال پس از آن بیشتر سیستم عامل‌ها بر اساس سیستم عامل NT طراحی شدند. این سیستم عامل برای پردازنده‌های N-Ten اینتل i860 XRارائه شده بود، اما پس از آن رویه‌های بازاریابی این سیستم عامل تغییر کرد.

منو استارت، taskbar، کلیدهای minimis، maximize و close برای نخستین بار در ویندوز ۹۵ که در ۲۴ آگوست ۱۹۹۵ ارائه شد، معرفی شدند. این سیستم عامل برای نخستین بار از ارتباط داخلی اینترنت و شبکه dial-up، پشتیبانی می‌کرد و توسط مرورگر Internet Explorer، قادر به استفاده از فضای مجازی بود. در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۸، ویندوز ۹۸ ارائه شد و این سیستم عامل از USB و DVD پشتیبانی می‌کرد. این سیستم عامل آخرین سیستم عاملی بود که بر اساس MS-DOS طراحی شده بود. ویندوز XP که در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۱ عرضه شد نخستین ویندوز ۶۴ بیتی بود که به همراه Media Center عرضه شد و از تبلت PC‌ها پشتیبانی می‌کرد.

ویندوزهای بعدی ویندوز ویستا و ۷ بودند که به ترتیب در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ عرضه شدند. این سیستم عامل‌ها پیش از عرضه عمومی در اختیار توسعه دهندگان و شرکت‌ها قرار گرفتند و هر دو آن‌ها از ظرافت‌های گرافیکی زیبایی بهره مند بودند. از مهم‌ترین اشکالات این دو سیستم عامل عرضه آن در نسخه‌های مختلف و با قیمت‌های مختلف بود که بسیاری از کاربران را سردرگم می‌کرد.

ویندوز ۸ پیشرفته‌ترین سیستم عامل مایکروسافت در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲ عرضه شد. این سیستم عامل در حالی ارائه شد که تبلت‌ها و صفحه نمایش‌های لمسی دنیای فناوری را فراگرفته بود و این سیستم عامل هم بیشتر تمرکز خود را بر روی این دستگاه‌ها گذاشت و کاربران قدیمی خود را تا حدودی کنار گذاشت. کاشی‌های زنده و کلیدهای رنگی تماماً برای کاربران صفحه‌های لمسی طراحی شده بودند. این سیستم عامل در دو نسخه برای کاربران PC‌ها و سیستم عامل RT، برای تبلت‌ها ارائه شد.

کاربران قدیمی ویندوز نتوانستند چندان با این سیستم عامل ارتباط برقرار کنند و بدین سبب مایکروسافت با عرضه نسخه ۸.۱ و اضافه نمودن مجدد کلید استارت سعی کرد توجه این دسته از کاربران را به خود جلب کند. نسخه بعدی سیستم عامل مایکروسافت که روز قبل معرفی شد بر خلاف انتظار نسخه ۹ نبود و ویندوز ۱۰ سیستم عامل بعدی ویندوز خواهد بود. نام ۱۰ نشان از پیشرفت چشمگیر این نسخه نسبت به نسخه ۸.۱ این سیستم عامل است و مایکروسافت امیدوار است بتواند توسط این سیستم عامل فاصله خود را با رقبای جدید خود مانند سیستم عامل کروم گوگل بیشتر کند.

در انتها بهتر است برای آن که با روند رشد ویندوز آشنا شوید به تصاویر زیر نگاهی بیاندازید.

1

2 34 5 67 8 910 11 12

مطالب دیگر

انتشار اندروید ۷.۰ برای تلفن های همراه P9 و Mate 8 از سوی هواوی

در هفته گذشته شرکت هواوی از برنامه های خود برای عرضه به روز رسانی اندروید …