خانه » تیتر یک » ۱۲ ویژگی منحصر به فرد iOS 8

۱۲ ویژگی منحصر به فرد iOS 8

آخرین سیستم عامل همراه اپل iOS 8 از ۱۷ سپتامبر در دسترس کاربران قرار گرفته است و حال با گذشت چند روز از انتشار آن به ۱۲ ویژگی جدید این سیستم عامل اشاره می‌کنیم. سیستم عاملی که به اعتقاد تیم کوک مدیر عامل اپل بزرگ‌ترین سیستم عامل همراه ساخته شده توسط اپل تا کنون بوده است.

۱-  دسترسی راحت‌تر به نوار Notification ها

اکنون با ۲ بار ضربه زدن روی صفحه نمایش می‌توان به نرم افزارهای در حال اجرا دسترسی پیدا کرد و علاوه بر آن تصاویر بند انگشتی از مخاطبینی که کاربر بیشترین ارتباط را با آنان داشته است نمایش داده می‌شود و با لمس تصویر آن‌ها می‌توان به مواردی مانند تماس صوتی یا تصویری و ارسال پیام کوتاه به آنان دست یافت.

کارایی سایر موارد این قسمت نیز به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کرده است. چنان که اکنون پاسخ به پیام‌ها، یادآوری‌های تقویم و پاسخ گویی به مکالمات سریع‌تر و بهینه‌تر شده‌اند.

۲- Siri بهتر

دستیار صوتی اپل اکنون بدون تماس دست و تنها با ذکر جمله سلام سیری در دسترس است. از این رو می‌توان از آن در هنگام رانندگی و یا سایر مواردی که امکان ارتباط دست با تلفن همراه وجود ندارد استفاده کرد. همچنین با یکپارچه شدن سیری با Shazam این فناوری می‌تواند موسیقی پخش شده را نیز شناسایی و با دستور صوتی اقدام به خرید آن از iTunes کند.

۳-  حسگر اثر انگشت برای تمام برنامه ها

اپل دسترسی به بخش حسگر اثر انگشت را برای برنامه نویسان ممکن کرده است و تمامی برنامه نویسان می‌توانند برنامه‌های تولیدی خود را با این حسگر تطبیق دهند و امنیت نرم افزارهای خود را بهبود بخشند.

3

۴- نرم‌افزار ایمیل بهینه تر

اکنون می‌توان با کشیدن دست روی صفحه نمایش پیام‌های ایمیل خود را مشاهده و پاک کرد و ارسال ایمیل نیز با کشیدن دست به سمت پایین آسان شده است. دیگر نکته قابل ذکر این است که می‌توان رخداد‌های تاریخی را مستقیماً از پیام‌ها بر روی تقویم دستگاه ذخیره کرد.

۵-  جست و جوی موثر

اکنون می‌توانید توسط Spotlight علاوه بر جست و جو در برنامه‌های نصب شده روی دستگاه، برنامه‌های قابل دریافت از اینترنت را نیز جست و جو کنید و علاوه بر آن به جست و جوی مکان‌های جغرافیایی خاص مانند رستوران‌ها بپردازید. Spotlight قادر به جست و جوی موسیقی‌ها و فیلم‌های مدنظر کاربران در iTunes خواهد بود.

5

۶- صفحه کلید هوشمند

در نهایت کاربران  iOSمی‌توانند از پیش‌بینی کلمات در تایپ خود استفاده کند و این امر عمل تایپ را سریع‌تر می‌کند. QuickType اپل می‌تواند با توجه به نرم‌افزار ارسال پیام و دریافت کننده آن کلمات مناسبی را پیشنهاد کند. علاوه بر آن کاربران می‌توانند از صفحه کلیدهای توسعه دهندگان دیگر نیز روی دستگاه‌های خود استفاده کنند.

۷-  تصاویر و دوربین حرفه‌ای

iOS 8 نرم افزار جدیدی را برای مدیریت تصاویر ارائه می‌دهد و توسط آن تصاویر در هنگام ثبت توسط دوربین مرتب می‌شوند. این نرم‌افزار امکان اصلاح و تغییر عکس‌ها را نیز به کاربران می‌دهد و علاوه بر آن می‌تواند به صورت خودکار عکس‌های گرفته شده را اصلاح کند و بدین ترتیب میزان شفافیت و رنگ عکس‌های گرفته شده توسط آن بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.

7

۸- برنامه‌های سلامتی

این سیستم عامل برنامه‌های جدیدی را برای سنجش میزان سلامتی کاربران ارائه می‌دهد و Healthkit آن اطلاعات حیاتی را به صورت متمرکز ارائه می‌دهد. علاوه بر آن نرم افزارهای طرف سوم مانند Nike+ و Fibit به خوبی با این نرم‌افزار سازگار هستند.

مهمترین ویژگی این نرم‌افزار امکان به اشتراک گزاری اطلاعات کاربران با پزشک مخصوص خود است، برای مثال کاربر پس از مشاهده میزان فشار خون خود توسط نرم‌افزار از طبیعی بودن آن مطلع می‌شود و در صورت عدم دریافت پاسخ منطقی از سوی نرم‌افزار می‌تواند اطلاعات خود را به پزشک مدنظر خود ارسال کند تا از نتایج دقیق آزمایشات مطلع شود. تا کنون بیمارستان‌های زیادی در سراسر جهان برای همکاری با این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.

8

۹- دسترسی به تمام دستگاه‌های اپل با نرم‌افزار HomeKit

HomeKit کاربران را قادر می‌سازد تا بوسیله یک دستگاه سایر دستگاه‌های اپل خود را بدون نیاز به ایجاد شبکه‌های حرفه‌ای کنترل کند. به وسیله این نرم‌افزار می‌توان در یک صحنه مشترک تمامی ابزارها را توسط سیری کنترل کرد. برای مثال با ذکر جمله برای خواب آماده باش سیری، درب پارکینگ خانه را می‌بندد، چراغ‌ها را خاموش می‌کند و میزان دمای اتاق را بهینه می‌سازد.

هنوز نام شرکت هایی که با این نرم‌افزار عمل می‌کنند منتشر نشده است اما اپل سعی دارد با تعدادی از آن‌ها قراردادهایی را امضا کند.

۱۰- پیام‌های کوتاه گروهی

سیستم عامل جدید اپل قادر است تا پیام‌های کاربران را به صورت گروهی طبقه بندی کند برای مثال می‌تواند پیام‌های دوستان خود را در یک گروه مشاهده کنید و از طریق آن به اشتراک تصاویر یا سایر اطلاعات مورد نظر خود با آن گروه بپردازید.

۱۱- یکارچگی بیشتر iOS و OS X

با عرضه سیستم عامل جدید اپل، کاربران مک یکپارچگی بیشتری را با دستگاه خود خواهند داشت بدین ترتیب که می‌توان برای مثال پیام ایمیل نوشته شده توسط تلفن همراه را با مک ارسال کرد و کاربران مک می‌توانند توسط iOS به ارسال پیام کوتاه بپردازند و یا توسط آن مکالمه کنند. تمامی اطلاعاتی که روی iOS به روز می‌شوند بلافاصله روی مک نیز تغییر داده خواهند شد.

۱۲-  اشتراک خانوادگی

اکنون اعضای خانواده می‌توانند توسط این نرم‌افزار به راحتی رسانه مدنظر خود را به اشتراک با سایر اعضای خانواده خود گذارند. خریدهای صورت گرفته بر روی iTunes و فروشگاه نرم افزاری اپل که توسط یک کارت اعتباری انجام شده باشد اکنون می‌تواند بین ۶ نفر به اشتراک گذاشته شود و علاوه بر آن خریدهای اعضای خانواده به اطلاع سرپرست آن می‌رسد تا از هزینه خانواده خود مطلع باشد.

12

مطالب دیگر

انتشار اندروید ۷.۰ برای تلفن های همراه P9 و Mate 8 از سوی هواوی

در هفته گذشته شرکت هواوی از برنامه های خود برای عرضه به روز رسانی اندروید …