خانه » تیتر یک » راهنمایی بهینه سازی سیستم در اندروید و iOS

راهنمایی بهینه سازی سیستم در اندروید و iOS

گوشی های هوشمند پس از مدتی با نصب چند برنامه ساده و انجام کار های روزانه ، سرعت اولیه ی خود را از دست میدهند و تقریبا از یک زمان  لگ و کاهش سرعت عجیبی در گوشی احساس میشود.علت این کاهش سرعت میتواند هر چیزی باشد و البته باید توجه کرد که در مورد چه گوشی قضاوت میکنیم و مطمئنا قدرت پردازشی آن باید مورد بررسی قرار گیرد. اما چیزی که بسیار شایع است ، اشغال شدن حجم زیادی از رم گوشی است که رم ،این مواقع به دلیل درگیر بودن با برنامه های نصب شده نمیتواند عمل مولتی تسکینگ را به درستی انجام دهد و لگ زدن در این مواقع به همین دلیل است تا کمی حجم آن آزاد شود و کار شما را جزء برنامه هایی که قرار است مورد پردازش قرار گیرند بگذارد.

واضح تر بگوییم ، اگر شما گوشی خود را یک کارخانه و قطعات و سیستم عامل آن را لوازم استفاده شده در آن کارخانه فرض کنید ، این کارخانه به غیر از محصولاتی که تولید میکند (انجام دستورات شما به گوشی) یک سری پسماند دور ریختنی هم تولید میشود که باید از دست آن ها خلاص شوید.اما این پسماند ها در گوشی هوشمند شما از سیستم عامل و آپدیت های جدید آن و برنامه های نصب شده ی شما بدست می آیند و سوال اینجاست که این ها به کجا میروند؟ باید بگوییم که اکثرا این پسماند ها در رم گوشی ذخیره میشوند و برخی هم در حافظه ی داخلی گوشی ذخیره میشوند.

اما چگونه جلوی این پسماند ها را بگیریم و سرعت اولیه گوشی خود را حفظ کنیم؟ با لپتاپ مدیا همراه شوید تا چند برنامه کاربردی در این زمینه به شما معرفی کنیم.

اندروید:

۱.clean master

clean master

یکی از بهترین و کاربردی ترین برنامه های مدیریت رم و حافظه و البته امنیت سیستم ، clean master است که با ظاهری ساده و زیبا سرعت و امنیت گوشی را تضمین میکند.البته ابتدا باید بگوییم که در روش کار این برنامه امکان پاک کردن برخی فایل های ضروری نظیر icm که همان فایل های دانلود شده ی شما از کافه بازار است نیز وجود دارد و شما باید سعی کنید فایل های خام نصب نشده را جای دیگری انتقال دهید.

هنگامی که وارد برنامه میشوید با ۴ گزینه رو به رو میشوید که شامل : memory boost,junk files,app manager,antivirus هستند که به ترتیب از چپ به راست پاکسازی رم و برنامه های باز شده ، پاکسازی پسماند و فایل های دور ریختنی ، پاکسازی برنامه های غیر ضروری به دلخواه شما و آنتی ویروس را بر عهده دارند.با نصب این برنامه یک افزونه نیز در خانه ی گوشی شما اضافه میشود که با هر بار ضربه زدن به آن ، رم گوشی پاکسازی میشود.

۲.smart booster

smart booster

اسمارت بوستر نیز یکی دیگر از برنامه های بسیار کاربردی در زمینه ی پاکسازی و مدیریت رم و حافظه گوشی است.با وارد شدن به این برنامه نیز ۴ گزینه رو به روی شماست که به نام های cache,storage,app manager,privacy advisor هستند و البته یک دایره که حجم اشغال شده از رم شما را نشان میدهد و زیر آن یک گزینه به نام boost now میباشد. اما یک قسمت در اینجا به بهبود برنامه کمک شایانی کرده است و آن گزینه ی cache میباشد.به زبانی ساده تر کش قسمتی از رم گوشی است که تقریبا مرحله ی پایانی ارسال دستورات به پردازش است. این قسمت از رم تقریبا حجم سنگین تری دارد و با پاکسازی آن فضای بیشتری برای دستورات دیگر آزاد خواهد شد.

۳.memory booster

memory booster

این برنامه نیز مانند دو برنامه ی قبل در صف بیشترین دانلود شده ها قرار دارد.در واقع این برنامه ظاهر و رابط گرافیکی خود را کمی زیبا تر کرده تا کاربر از این جهت نیز خشنود شود.اساس کار این برنامه بیشتر روی متوقف کردن برنامه ها است و گزینه هایی چون آنتی ویروس و پاکسازی برنامه های غیر ضروری در این برنامه دیده نمیشود.زمانی که وارد آن میشوید از اتمسفر برنامه لذت میبرید و ۳ گزینه خواهید دید.سمت چپ لوگوی اندروید را میبینید که جهت متوقف کردن برنامه ها است و سمت راست یک جارو میبینید که کش گوشی را پاکسازی میکند و در وسط گزینه ای است که رم گوشی را پاکسازی میکند که روی آمپر به شما نشان خواهد داد که چه مقدار از فضای رم خالی شده است.با نصب این برنامه یک نوار notification نیز اضافه میشود که به جز گزینه های وای فای و بلوتوث و غیره یک گزینه به نام boost now نیز دارد.

 iOS:

۱.core monitor

core-monitor-00

 

این برنامه یکی از کامل ترین برنامه های بهینه سازی سیستم عامل ios است.در واقع اگر آن را نصب کنید یک سیستم عامل کاملا مدیریت شده خواهید داشت به این دلیل که این برنامه به جز مدیریت رم و برنامه های نصب شده ، پردازنده و باتری گوشی شما را زیر نظر میگیرد و به بهترین شکل کار آن ها را زیر نظر میگیرد و شما پس از مدتی متوجه مصرف بسیار خوب باتری و همچنین کاهش داغ شدن گوشی خود میشوید.

۲.Speed U

speed-u

speed U با دیگر برنامه های بالا تفاوت دارد و وظیفه ی دیگری بر عهده دارد.چیزی که در برنامه های بالا مشهود بود افزایش سرعت سیستم با انجام عملیات مختلف بود اما روش کار این برنامه به این شکل است که شما دسترسی سریع تری به برنامه هایی که به آن نیاز دارید داشته باشید و همچنین با توجه به توضیحات برنامه این برنامه برای شما زمان میخرد.

۳.SYS Activity Manager

sys-activity-manager-plus-1

اما به یکی از بهترین برنامه های بهینه سازی سیستم عامل ios میرسیم که sys activity manager نام دارد.به جرات میتوانیم بگوییم این برنامه کامل ترین در بین ۵ برنامه ی معرفی شده ی بالاست.مدیریت رم ، باتری و پردازنده گوشی اساس کار این برنامه هستند و یکی از برتری های آن روش کار آسان است که با رابط کاربری زیبای آن کامل شده است.یکی دیگر از خوبی های آن اگاه سازی سریع کاربر از اتفاقاتی مانند شارژ شدن گوشی و یا کم بودن شارژ است.

جمع بندی: ۶ برنامه ای که معرفی شد هر کدام از برترین برنامه های اندروید و iOS بودند و میتوانید تعداد دفعات دانلود شدن هر کدام را در اپ استور یا اندروید مارکت ببینید.اما تنها این ۶ برنامه در این زمینه خوب نیستند و شما میتوانید با یک جستجوی کوچک بسیاری دیگر را ببینید.همانطور که گفته شد تضمینی برای افزایش سرعت گوشی شما نیست و امکان دارد مشکل گوشی شما در زمینه ی دیگری باشد و باید آن مشکل را شناسایی و رفع کنید.همچنین شما روش کار با این برنامه ها را باید ابتدا بیاموزید تا بعد ها دچار مشکل نشوید.

شما از چه برنامه ای در جهت بهینه سازی گوشی خود استفاده میکنید؟

مطالب دیگر

معرفی نسل جدید MacBook Pro توسط اپل

سرانجام کنفرانس خبری مورد انتظار شرکت اپل برگزار و شد و این شرکت از نسل …

یک دیدگاه

  1. اکثر این نرم افزار هارو نصب کردم و نظر شخصی من clean master از همه بهتر عمل کرده و امکانات بهتری ارائه داده

    http://www.matlabi.ir/