خانه » تیتر یک » مراقب خرید محصولات مرجوعی باشید

مراقب خرید محصولات مرجوعی باشید

مدتی است در ایران کالاهای بازتولیدی یا Refurbished زیاد شده و این موضوع در محصولات دیجیتالی بیشتر به چشم می‌خورد. این محصولات که در اصطلاح بازاری به کالاهای مرجوعی یا کالاهای رفرش شده هم نامیده می‌شوند  در تمامی محصولات تولیدی اعم از خودرو، تجهیزات دیجیتالی، ابزار آلات و… وجود دارد ولی در کالاهای دیجیتال بخصوص لپ تاپ و موبایل ها بیشتر دیده می‌شوند.

کالای ریفربیش چیست

این دسته از محصولات، کالاهایی هستند که به هر دلیلی به کارخانه باز پس فرستاده شده و پس از اصلاحات لازم دوباره به بازار عرضه می‌شوند. کالاهای ریفربیش حتما دستگاه‌های معیوب و مشکل داری نیستند و گاهی به دلیل یک ایراد ساده مثل لغزش یکی از دکمه‌های کیبورد مرجوع می‌شوند. ضمن اینکه این کالاها در کارخانه مورد بازبینی کامل قرار می‌گیرند و اگر مشکلات دیگری هم داشته باشند برطرف می‌شود. پس کالای ریفربیش به معنی کالای دست دوم نیست که انتخاب آن با شک و تردید همراه باشد. محصولات دست دوم قبلا مورد استفاده قرار گرفته‌اند و توسط مرجعی غیر از سازنده اصلی دستگاه فروخته می‌شوند. ضمنا لوازم دست دوم مورد تایید و بازبینی کارخانه قرار نگرفته‌اند.

کالاهای ریفربیش معمولا شامل موارد زیر هستند:

–          محصولاتی که قبلا استفاده نشده‌اند و کاربر جهت تبدیل به احسن آنها را با مدل جدید تعویض می‌کند

–          محصولاتی که دارای نقص فنی بوده‌اند و تحت شرایط گارانتی مرجوع شده‌اند

–          محصولاتی که در آزمایش‌های عملی، نمایشگاه‌ها و ویترین‌ها استفاده شده‌اند

–          محصولاتی که به هر دلیلی غیر از نقص و موارد بررسی شده توسط کارخانه مرجوع شده‌اند

–          محصولاتی که به دلیل بسته‌بندی مخدوش شده‌اند یا کالا حین حمل آسیب دیده است.

–          محصولاتی که قبلا به صورت عمده اجاره داده شده‌اند و بعد از آن فروخته می‌شوند.

–          محصولات الکترونیکی که اجزای آنها جهت استفاده در برنامه‌های بازیافت برگردانده می‌شود.

–          محصولاتی که در فصل فروش موفق به حرکت در بازار نشده‌اند و مدل‌های جدید جایگزین آنها شده‌اند

Nikon-Refurbished

همانطور که ذکر شد محصولات به دلایل متعددی ممکن است به کارخانه باز پس فرستاده شوند. به گزارش لپ تاپ مدیا کارخانه مربوطه پس از دریافت محصولات مرجوعی هر گونه عیب ظاهری و یا نقص فنی را تعمیر کرده و محصول را بار دیگر با یک نشانه بسیار مشخص، و تحت عنوان Refurbished بسته‌بندی و روانه بازار می‌کند. اما با قیمتی فوق العاده کم تر که گاهی از نصف قیمت محصول اصلی هم پایین‌تر است. برای شناسایی کالای مرجوعی هم راه های متفاوتی وجود دارد که بازر ترین آن ها موارد زیر است.

–          لوگو بزرگ Refurbished روی جعبه دستگاه یا لوگو زرد یا قرمز رنگ روی قاب زیرین محصول

–          عنوان Refurbished در برچسب مشخصات دستگاه

–          وارد کردن سریال محصول در سایت شرکت سازنده محصول

Untitled-2

که البته راه سوم مطمئن ترین راه است چرا که فروشندگان گاهی با تعویض جعبه دستگاه و یا مخدوش کردن برچسب ها تشخیص را برای کاربران سخت می‌کنند. حال با این همه توضیحات چرا مراقب خرید کالاهای مرجوعی باشیم پاسخ این سوال هم روشن است چرا که اگر دقت کرده باشید در حین رکود بازار و افزایش قیمت ها موج عظیمی از لپ‌تاپ‌های قدیمی وارد بازار داخلی می‌شوند که البته هیچ کدام هم برچسب مرجوعی ندارند! اما با قیمتی مشابه محصول اصلی عرضه می‌شوند. اگر فرض کنیم که این کالا ها مرجوعی هستند مشکلی که این وسط وجود دارد این است که دستگاه حداقل یک‌بار باز شده، مدل دستگاه قدیمی است و کاربر هم تقریبا همان قیمت اصلی محصول را پرداخت می‌کند ( یا نهایتا ۱۰ درصد ارزان تر) در این میان بزرگ‌ترین ضرر را کاربر کرده و بیشتر منفعت را فروشنده محصول.

3227564230_e35ff578d8_m

با این توضیحات بهتر است در حین خرید لوازم الکترنیکی بخصوص لپ تاپ و موبایل به موارد زیر توجه بیشتری کنید:

–          از مراکز خرید معتبر خرید کنید.

–          به برچسب مشخصات دقت کنید در دستگاه‌های ریفربیش این عنوان در کنار مدل یا زیر آن ذکر شده است.

–          در خرید محصولاتی که  قیمت کمتری دارند و یا قدیمی هستند بیشتر دقت کنید.

–          جعبه محصول و شماره سریال دستگاه را بررسی کنید.

–          محل پیچ‌های دستگاه را برای عدم وجود سایش یا خراشیدگی بررسی کنید.

–          بسته بندی محصول را با مدل‌های مشابه مقایسه کنید. معمولا در صورت تقلب جنس مقوا، نوشته‌های روی آن، برچسب و کیفیت رنگ بسته بندی با نمونه‌های اصلی متفاوت است.

–          قسمت‌هایی که بیشتر در معرض تماس دست یا سایر اجسام هستند را بررسی کنید (بدنه بیرونی، باتری، سطح زیرین، قاب اطراف پنل)

–          از یک کارشناس کمک بگیرید

از فروشنده به شرط مرجوعی نبودن بخرید چون تعمیر کاران متوجه مرجوعی بودن دستگاه می‌شوند و در قبال تعمیر دستگاه هیچ تضمینی نمی‌دهند بخصوص در موبایل‌ها.

توجه داشته باشید این توضیحات نباید موجب بدبینی کاربران نسبت به فروشندگان و کالاهای ریفربیش شود. این شکل از فروش کالا در اغلب نقاط دنیا مرسوم و اتفاقا مورد استقبال خریداران است زیرا آنها می‌توانند کالایی را به شرط سلامت و با قیمتی پایین‌تر تهیه کنند اما در ایران، افزاد سودجو با پنهان‌سازی این موضوع تلاش می‌کنند کالایی را که با یک سوم قیمت اصلی یا حتی کمتر از آن خریده‌اند با قیمت مدل نو به فروش برسانند. این موضوع به جهت فریب کاربران قابل پیگیری است ولی به معنی فروش یک دستگاه معیوب و ناقص تلقی نمی‌شود. به گزارش لپ تاپ مدیا، در سال‌های اخیر نیز نام‌های معتبر جهانی گاهی برای جلوگیری از کاهش قیمت‌ کالاهای اصلی و صرفا برای فروش بیشتر یا تخلیه انبارها قبل از سال نو اقدام به فروش همان محصولات تحت عنوان ریفربیش می‌کنند.

البته برخی مواقع که یکی از مدل‌های یک برند به طور عمده و غالبا پس از پایان فصل فروش آن در بازار عرضه می‌شود باید نسبت به آن با تردید برخورد کرد در حال حاضر هم بیشترین محصولی که در بازار بشکل مرجوعی یافت می‌شود IPhone 4S است.

شکایت بعد از خرید

اگر پس از خرید متوجه شدید فروشنده در عملی متقلبانه و با پنهان سازی اطلاعات قصد فریب شما را داشته و اکنون هم حاضر به پذیرش خطای خود نیست می‌توانید با مراجع زیر تماس بگیرید. توجه داشته باشید که در این فرآیند باید بتوانید ادعای خود را اثبات کنید پس طی چند روز اول اقدام کنید.

–          اتحادیه صنف مربوطه در استان (مانند اتحادیه صنف فناوران رایانه یا اتحادیه صنف صوتی، تصویری و موبایل)

–          سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان یا کشور

–          سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وزارت صنعت و معدن و تجارت

مطالب دیگر

انتشار اندروید ۷.۰ برای تلفن های همراه P9 و Mate 8 از سوی هواوی

در هفته گذشته شرکت هواوی از برنامه های خود برای عرضه به روز رسانی اندروید …

۲۰ دیدگاه‌ها

 1. من از سایت rosja روژسا خریدکردم قیدکرده بود رفربیش شده باقیمت مناسب کاملا نو بود ولى فروشنده باصداقت قیدکرده بود وسرتیفیکیت رفربیش هم تو جعبه بود با قیمت مناسب
  واقعا هیچى جاى صداقت رو نمى گیره

 2. سلام میخواستم بپرسم لپ تاپ هایی که در بازار به عنوان stock فروخته میشه و درجه بندی شدن برای مثال grade A آن ها دست دوم هستند؟

 3. سلام
  منم یک لپ تاپ ایسوس به قیمت بیش از ۴ میلیون از مغاذه ایران نوین در بازار بزرگ طالقانی اصفهان خریدم و جالب اینه که آدرسش رو از گارانتی ویستامی از تهران گرفتم و حالا با چک مشخصاتش تو سایت اصلی ایسوس متوجه شدم که قبلا فروخته شده بوده.دوباره با گارانتی ویستا تماس گرفتم گفت به ما مربوط نمیشه!!!!!!!!!!!!!چه کنیم حالا؟؟؟؟

 4. سلام.تو بعضی فروشگاهها دیدم که بعضی لپ تاپها رو LED و تاچ پد یه برچسب پلاستیکی دارن ولی رو خیلی ها نبود.این یعنی چی؟

  • این بستگی به سازنده داره اما معمولا فقط یک پد بین مانیتور و کیبرد قرار میدند که خط برنداره

 5. دوستان میشه لطف کنید بگید کجا میشه لبتاپ رفرشی پیدا کرد؟؟؟
  واقعا تشکر

 6. سلام ممنون از مطالب مفیدتون. من هنوز لپ تاپ نخریدم اما در شرُف خریدنم همین هفته. از جایی که مدل انتخابی من خیلی وقته تولید نمیشه و قیمت ۴ میلیونم کم نیست که بخواهم گذری رد شوم ممکنه رفرش باشه این خیلی علامت سوال بزرگی شده توی ذهنم .از روش ۳ که چک کردن سریال دستگاه بود در سایت فوجیتسو استفاده کردم اما درباره رفرش بودن اطلاعی نداد ، فقط گارانتی. باید چکار کنم؟ من آدرس تستو میزارم شما تست کنید
  http://support.ts.fujitsu.com/warranty/index.asp?lng=EN
  Identification number: DSDJ003107

  • سلام
   دستگاه های فوجیتسو مرجوعی ندارن( حداقل در ایران). این دستگاه هم با توجه به اطلاعاتی که سایت میده در سال ۲۰۱۶ انقضای خدماتش به پایان میرسه که این به معنای آک بودن دستگاهه. جای پیچ ها رو دقیق بررسی کنید که نمود بیشتری داره.

   • ممنون. این سریال و دستگاه مال من نیست. از یه بررسی خارجی برداشتم. پس با خیال راحت خرید کنم. فوجیتسو مرجوعی نیستن

 7. خیلی خوبه که همچین مقاله های مفیدی در این سایت هست
  من که خودم احتمال قوی refurbished میخرم
  اپل نهایتا ۱۰ تا ۳۰ درصد تخفیف میده!!!
  کدوم برند یک سوم قیمت میده؟؟

  • معمولا تخفیف قیمت های محصولات مرجوعی بین ۱۰ تا ۳۰ یا ۴۰ درصد اما برخی مواقع به خاطر فروش این محصولات برخی از سازندگان حتی تخفیف ۵۰ درصد هم میزنند من این نمونه ها را چند وقت پیش در وبسایت امازون دیدم

 8. سلام من ۸ ماه پیش لپ تاپ hp از دبی خریدم این دستگاه ریفر بوده ولی ۳۰ درصد ارزون تر خریدم کاملا نو بود والان هم بسیار ازش راضی هستم با تمام لپ تاپ ها جدید ۶ ماه گذشته رقابت میکنه راستی اینوبدونید لپ تاپ من گرید A می باشد ولی این لپ تاپ ها نو که تو ایران می فروشند یا سقارش بحرین یا عربستان هستند که همگی گرید Bیا c هستند

 9. سلام .میشه لینکی که بشه REFER بودن و کلا وضعیت لپتاپ لنوو رو چک کرد رو برارین؟با راهنمایی شما Z510
  , رو خریدم.

 10. سلام .میشه لینکی که بشه REFER بودن و کلا وضعیت لپتاپ لنوو رو چک کرد رو برارین؟با راهنمایی شما Z510
  , رو خریدم.

 11. دوستان دقت کنند شرکت هایی که در ایران مانند ویستا. الماس.سازگار وغیره که در بازار به عنوان بهترین گارانتی محصوب می شوند حتی همین کالا ها را به عنوان نوع می فروشند من خودم کارم فروش لب تاپ است و از خودم حرف نمیزنم دقت کنید حتی این چه نوع گارانتی است که این شرکتها می دهند که تاریخ شروع ان قبلا خورده یعنی قبل خرید محصول بدست ما دراصل این شرکت ها چون پول زیادی دارن ولب تاپ زیادی وارد میکنند جزو گارانتی محصوب می شوند در صورتی که اینطور نیست وفقط چند تا تعمیر کار دارند پس مراقب باشید

 12. واقعا ممنون
  توی خرید خیلی کمک میکنه
  متاسفانه توی ایران مخصوصا تهران و مخصوصا پاساژ علاالدین انواع تقلب از این دست دیده میشه …
  به امید روزی که این دزدی ها وجود نداشته باشه …

 13. عالی بود-ممنون

 14. سلام علیکم به به به به مستفیض شدیم

 15. مطلب خوبی بود نمیدونستم همچین کاری هم میکنن
  مرسی