خانه » تیتر یک » آموزش پارتیشن بندی در ویندوز های ۷ و ۸
پارتیشن بندی در ویندوز

آموزش پارتیشن بندی در ویندوز های ۷ و ۸

هاردیسک‌ها در ابتدای استفاده دارای فضای خام هستند و برای استفاده از آن‌ها باید عملیات پارتیشن بندی را روی آن‌ها انجام دهیم. پارتیشن بندی به عملی گفته می‌شود که در آن هارد را به چند قسمت با اندازه های متفاوت تقسیم می‌کنیم تا بتوانیم از فضای هارد خود به خوبی استفاده کنیم. به هر یک از این قسمت‌ها یک درایو یا پارتیشن گفته می‌شود که با اسم‌های مختلفی نام گذاری می‌شوند و رایج ترین آن‌ها C,D,E,… هستند. در ویندوزهای ۷ و ۸ مایکروسافت امکان پارتیشن بندی و تغییر سایز درایوها را به ویندوز آورده است و در این مطلب پارتیشن بندی در ویندوز و نحوه تغییر سایز پارتیشن‌ها بعد از نصب ویندوز را به شما خواهیم آموخت.

مدیریت دیسک

ممکن است تمام فضای یک هارد دیسک تنها به یک پارتیشن تقسیم شود یا بر اساس نیاز کاربر چندین درایو مختلف در آن وجود داشته باشد. این موضوع بیشتر به سلیقه کاربران و نحوه مدیریت آنها وابسته است. به عنوان مثال می‌توان یک درایو مجزا برای سیستم عامل در نظر گرفت و تمام فایل‌های وابسته به آن را در همان درایو ذخیره کرد. در واقع پارتیشن‌ها فضای یک دیسک فیزیکی را به یک یا چندین دیسک منطقی تقسیم می‌کنند. در نتیجه در هر درایو می‌توان روش مدیریتی مستقلی را انجام داد. این مدیریت ممکن است شامل نوع سیستم فایل، سادگی در تهیه نسخه پشتیبان، مدیریت فایل‌ها، نصب چندین سیستم عامل و افزایش بهره‌وری باشد.

پارتیشن بندی در ویندوز

قبل از پارتیشن‌بندی به این نکته توجه کنید که معمولا سه نوع درایو در یک هارد استفاده می‌شود. نوع اول یا Primary به پارتیشنی گفته می‌شود که ویندوز فایل‌های مربوط به بوت را در آن قرار می‌دهد و اولین درایو در هارد است. ضمن اینکه قبل از اجرای سیستم عامل و برای شروع به کار ویندوز، بایوس این درایو را به عنوان محلیکه نحوه اجرای ویندوز در آن ثبت شده است می‌شناسد. پس از این مابقی فضای هارد با عنوان فضای توسعه یافته یا Extended شناخته می‌شود و این فضا را می‌توان به پارتیشن‌های منطقی یا Logical ‌تقسیم کرد. البته هنگام نصب ویندوز معمولا نیازی به دانستن این موارد نیست اما گاهی لازم است برای مدیریت دیسک به این نکات توجه کنید. در ابتدای یک درایو Primary اطلاعات اصلی مربوط به راه‌اندازی سیستم قرار دارند که به آنها MBR یا master boot record گفته می‌شود. اگر به هر دلیلی این اطلاعات آسیب ببینند یا قابل خواندن نباشند کامپیوتر قادر به اجرای ویندوز نیست. ضمن اینکه نحوه تقسیم‌بندی پارتیشن‌ها و اطلاعات مربوط به هر کدام از درایوها نیز در این بخش قرار دارد و نقشه اصلی هارد است.

پارتیشن‌بندی

در ویندوز ۷ پارتیشن بندی در ویندوز از نظر تعداد درایو با محدودیت مواجه بود که در ویندوز ۸ این مورد برطرف شده است. برای درایو ویندوز فضایی بین ۵۰ الی ۱۰۰ گیگابایت کافی است که میزان حجم درایو مربوط به ویندوز به نوع کار و حجم برنامه‌های مورد استفاده شما بستگی دارد. برای پارتیشن های دیگر نیز به سلیقه خود فضا دهید. حال با این مقدمه به آموزش می‌پردازیم.

ابتدا روی Computer (در ویندوز ۸ و ۷) و یا This PC در ویندوز ۸.۱ راست کلیک و روی گزینه Manage کلیک کنید.
اگر این آیکون روی دسکتاپ وجود نداشت می‌توانید با روی دسکتاپ کلیک راست و گزینه Personalize را انتخاب کنید. سپس در نوار سمت راست با کلیک روی گزینه Change Desktop Icons قسمت‌هایی را که تصمیم دارید در دسکتاپ نمایش داده شود انتخاب کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

پنجره Computer Managment باز می‌شود. در سمت چپ گزینه Storage را پیدا کنید و با کلیک روی فلش کناری آن منوی آن را باز کنید. در منوی موجود روی Disk Managment کلیک کنید. علاوه بر این می‌توانید با فشردن همزمان دکمه‌های ویندوز و R پنجره Run را باز کنید و در آن عبارت diskmgmt.msc را بنویسید. (دکمه ویندوز بین Alt و Ctrl قرار دارد) 

پارتیشن بندی در ویندوز

در اینجا تعداد پارتیشن‌ها و فضای کل هارد دیسک را مشاهده می‌کنید. در بالای هر درایو رنگ آبی نمایش داده می‌شود که نشانه پارتیشن بندی این درایوها است. اگر رنگ سبز را مشاهده کردید نشانگر فضای خالی است که حجم آن هم در زیر فضای رنگی نشان داده می‌شود.
در این قسمت می‌توانید یک درایو را تقسیم کنید و یا همه درایوها (به جز درایو ویندوز که فقط امکان تقسیم آن را دارید) را حذف کنید و دوباره پارتیشن بندی کنید.
حال طبق عکس زیر توضیحات عملیات تقسیم یک پارتیشن و ایجاد یک پارتیشن را شروع می‌کنیم.

پارتیشن بندی در ویندوز

۱. Delete Volume: برای پاک کردن پارتیشن‌ها روی این گزینه کلیک کنید و در پنجره باز شده Yes را انتخاب کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

۲.Shrink Volume: برای تقسیم فضای خالی درایو به یک درایو دیگر استفاده می‌شود.
برای اینکار روی آن کلیک کنید در پنجره باز شده به ترتیب حجم کل درایو، حجم قابل تقسیم و در بخش بعدی میزان حجمی است که می‌خواهید از درایو مورد نظر جدا کنید و در بخش آخر میزان حجم باقی‌مانده بعد از تقسیم‌بندی نمایش داده می‌شود.
بعد از وارد کردن مقدار مورد نظر در بخش مشخص شده روی Shrink کلیک کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

۳.Change Drive Letter and Path: در این بخش می‌ٍتوانید حرف مربوط به درایو را تغییر دهید و حرف دلخواه خود را انتخاب کنید.
با کلیک روی این گزینه پنجره شماره ۱ باز می‌شود. با کلیک روی Change پنجره شماره ۲ باز می‌شود که می‌توانید از منوی کشویی حرف مورد نظر خودرا انتخاب کنید (حرف های استفاده شده نمایش داده نمی‌شوند ) و روی OK کلیک کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

در پنچره شماره ۱ با کلیک روی Add می‌توانید درایو مورد نظر را در یک درایو مجازی و یا یک پوشه جدید باز کنید. (پنجره های ۳ و ۴)

پارتیشن بندی در ویندوز

و اما برای ساختن درایو جدید باید فضای خالی و یا فضای پارتیشن بندی نشده داشته باشیم.
در تصویر زیر چنین فضایی مشخص شده است. روی آن کیک راست و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

در پنجره باز شده روی Next کلیک کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

در مرحله بعد بالاترین و پایین‌ترین مقدار حجم در دسترس را به شما نشان می‌دهد که در بخش سوم می‌توانید مقدار دلخواهی از این فضا را برای درایو جدید انتخاب و وارد کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

در مرحله بعد نام درایو را انتخاب کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

در مرحله بعد دو گزینه زیر را مشاهده می‌کنیم.
Do not format this volume :بعد از ساخت، درایو را فرمت نمی‌کند
Format this volume with the following settings : بعد از ساخت درایو آن را فرمت می‌کند و تنظیمات زیر را برای آن اجرا می‌کند. (توصیه می‌شود این گزینه فعال باشد)
در بخش File system گزینه NTFS فعال باشد.
در بخش Allocation مقدار پیشفرض را تغییر ندهید.
در بخش Volume lable نام دلخواه خود را بنویسید.
گزینه های انتخابی زیر هم برای فرمت سریع و فعال کردن فشرده‌سازی در درایو است که مقدار پیشفرض همانگونه که در عکس نشان داده شده است را نباید تغییر داد و روی Next کلیک کنید.
در مرحله بعد بدون تغییر در جزئیات روی Finish کلیک کنید.

پارتیشن بندی در ویندوز

پارتیشن بندی در ویندوز

مطالب دیگر

انتشار اندروید ۷.۰ برای تلفن های همراه P9 و Mate 8 از سوی هواوی

در هفته گذشته شرکت هواوی از برنامه های خود برای عرضه به روز رسانی اندروید …

۵۷۹ دیدگاه‌ها

 1. سلام اگه همه درایوها رو دلیت کنم و از اول پارتیشن بندی کنم امکان بازیابی اطلاعاتم وجود داره؟ لطف کنید راهنماییم کنید خیلی برام مهمه که امکانش هست یا نه.

 2. سلام ممونونم کلی نگران بودم که باید با نرم افزار این کارو انجام بدم ولی واقعا راه حل عالی و راحتی بود ممنونم فقط اسم درایو هام بجای local disc زده new volume مشکلی نداره ؟؟؟!!

 3. سلام. من هارد اکسترنالمو پارتیشن بندی کردم. چهارتا درایو ساختم درایو پنجمو که ساختم ۱۸۰ گیگ به درایو پنجم دادم ولی اون درایو پارتیشن بندی نشد و ارور داد . الان ۱۸۰ گیگ از حجم هاردم از بین رفته. باید چیکار کنم که حجمشو به یه درایو دیگه بدم؟
  لطفا جواب بدین خیلی برام مهمه.
  با تشکر.

  • اگر مشکل محدودیت ساخت درایو در ویندوز ۷ را داشته باشید بهتر است اطلاعات درایو مجاور این فضای پارتیشن بندی نشده را اولا در سایر درایوها انتقال بدید ، بعد آنرا حذف نمایید که در این صورت حجم آن با ۱۸۰ گیگ قبلی جمع بسته شده و میتوانید درایو چهارم را مجددا با حجم بیشتر ایجاد نمایید

 4. سلام من ۹۰ گیگ بارتیشن ازاد دارم وقتی بارتیشن بندیش میکنم فرمت نمیشه و هشدار میده که باید فرمت بشه فایل هم باز نمیشه قسمت propertis هم که میرم هیچ اطلاعاتی نمیده بهم .میشه لطفا کمک کنید ممنون میشم

 5. سلام من سه درایو ساختم ( هارد خالیه ) سی ۱۰۰ گیگ دی ۱۰۰ گیگ ای ۲۰۰ گیگ میخوام اف رو بسازم ۵۳۱ گیگ (هارد یک ترا) می خواد کل هارد رو به دینامیک تبدیل کنه یه بار قبول کردم دیدم کل هارد دینامیک شد ( درایوهای قبلی همه بیسیک بود ) با چه زحمتی با نرم افزار کل دیسک رو از دینامیک به بیسیک تبدیل کردم دوباره پارتیشن بندی کردم ولی درایو اف رو که می خوام بسازم این پیغام رو میده چیکار کنم ؟ ( روی سی و دی می خوام ویندوز نصب کنم )

 6. سلام . من وقتی روی گزینه ی shirk میرم و مقدار حجم برای انتقال رو انتخاب میکنم میزنمfinish بعد کلی صبر می‌کنم ولی نمیاد لطفا بگید کارم گیره.

 7. مرسی واقعا عالی بود

 8. سلام دوستان خسته نباشین
  من وقتی میخام ۲۰۰گیگ پارتیشن بسازم همه کارا خوب پیش میره ولی بعد از کار پارتیشنی که بهم میده یه کمی از ۲۰۰کمه مثلا میشه ۱۹۷ کسی میدونه باید چه رقمی وارد کرد که اینجوری نشه ؟
  ممنون از راهنمایی

 9. ممنون خیلی عالی بو د

 10. سلام.دقیقا چه کاری باید انجام بدم که اطلاعات درایو هام هیچکدوم پاک نشه و فقط فضاهای خالی هارد مو بتونم به درایو سی انتقال بدم تا اونجا واسه نصب نرم افزار فضای بیشتری داشته باشم در کنار سیستم عامل؟

  • باسلام….فقط کافیه اطلاعات هر درایو را بطور جداگانه به درایو دیگر cat کنید سپس عمل دلیت را انجام بدین.موفق باشید.

 11. با عرض سلام و خسته نباشی
  من همه درایوامو حذف کردم (بجز درایو c )هاردم ۱ ترابایت هست ، الان ۷۳۸ گیگ فضای خالی دارم و میخوام درایو جدید بسازم (new simple volum ) قبول نمیکنه این ارورو میزنه there is not enogh space availeble on the disk (s) to complete this operation .
  لطفا کمک کنید ممنون

  • دوتا از درایوهام پاک شده حالا ۱۶۰ گیگ فضای خالی دارم روش میزنم ی درایو جدید بسازم همه مراحل انجام میده اما بعد finish ارو میده چیکار کنم ۱۶۰ گیگم پاک شده اجرا هم نمیش

  • منم همین مشکلو دارم دقیقا

 12. دوتا از درایوهام پاک شده حالا ۱۶۰ گیگ فضای خالی دارم روش میزنم ی درایو جدید بسازم همه مراحل انجام میده اما بعد finish ارو میده چیکار کنم ۱۶۰ گیگم پاک شده اجرا هم نمیشه کمک کنید لطفا

 13. عالی بود … کامل و جامع

 14. سلام

  آیا امکان تلفیق حجم دو درایو وجود دارد؟

 15. .تمام زندگیم داخل درایو بود پاک شد…..وقتی خودت اندازه ی گاو نمیفهمی چرا سعی به راهنمایی کردن یکی دیگه داری؟؟؟….به مهم ترین مسئله که پاک شدن محتویات داخل درایو هیچ اشاره ای نکرده بودی….یونجه بخور

  • داداش نخوندی اینجا نوشته:
   Do not format this volume :بعد از ساخت، درایو را فرمت نمی‌کند
   Format this volume with the following settings : بعد از ساخت درایو آن را فرمت می‌کند و تنظیمات زیر را برای آن اجرا می‌کند.
   حرف زدنت درست نبود ما اینجا خیلی چیزا یاد گرفتیم اگه درست خونده بودی تو پاچت نمیرفت

   • اولا خودمون ده تا داداشیم،داداش نمیخواییم،ثانیا اون قسمتم خوندم،اون گزینه رو انتخاب کردم ولی نهایتا باید فرمت کنی تا درایو باز شه

 16. ویندوز ۱۰ هم شبیه اینه؟

 17. سلام
  من یک لپ تاب با هارد ۵۰۰ داشتم حالا یه هارد ۱ ترا گذاشتم . اما نصف حافظه رو نشون میده چیکار باید کنم
  ممنون

 18. سلام من وقتی میخوام ویندوز عوض کنم دکمه فرمت یا دلیت برام نمیاره هارد کامپیوتر تازه عوض کردم بازم همین جوری هست ولی نمیدونم مشکلش کجاست این دکه فرمتا دلیت کجا میره بعد فرقی نمیکنه که چطوری بخوای عوض کنی چه از طریق بوت چه از طرف خود ویندوز

 19. من disk 1 رو کلا delete volume کردم حالا میخوام اونو بازگردانم و قابل استفاده باشه چکارکنم؟
  http://8pic.ir/viewer.php?file=a712fllkm7b659rg40jv.png

 20. سلام من قبلا هاردم پارتیشن بندی شده بود و ۵تا درایور ساخته بودم
  تا اینکه دو روز پیش یه درایور به حجم ۸۷ گیگ رو حذف کردم و وقتی میخواستم دوباره همون فضای خالی ۸۷ گیگ رو پارتیشن بندی کنم ارور میداد:
  failed to create a new partition on the selected unused space [error:0×۸۰۰۴۲۴۰f
  همه کار هم کردم ظرفیت رو کم کردم نشد خواستم اون فضای خالی رو بین اون درایورا تقسیم کنم بازم نشدممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 21. سلام سیستم من delete shrink غیرفعاله

 22. واقعا از راهنمایی تون ممنونم

 23. دمت گرم. خیلی کمکم کردی

 24. سلام من میخوام کل حجم مثلا (درایو f) رو به درایو مثلا (h) بریزم اینجوری چیکار کنم؟؟

  • سلام
   دقیقا متوجه نشدم؟؟؟؟!!!!!!!!!
   اطلاعات را می خواهی جابجا کنی؟؟؟؟؟؟؟ خوب از درایو F اطلاعات را copy کن و بعد هم در درایو h اونها را paste کن.

 25. سلام من هنگام نصب ویندوز یک ارور میده وروی صفر در صد تکان نمی خوره باید چیکار کنم؟؟؟؟؟