خانه » نقد و بررسی » بررسی لپ‌تاپ » معرفی و نقد لنوو تینک‌پد Edge E530
معرفی و نقد لنوو تینک‌پد Edge E530

معرفی و نقد لنوو تینک‌پد Edge E530

Lenovo Thinkpad Edge E530

محصولات لنوو در دو گروه مجزا طبقه‌بندی می‌شوند و به دلیل وجود امکانات متنوع و روش‌های قیمت‌گذاری، هر کدام از این گروه‌ها دارای مخاطب خاص خود هستند. رده عمومی لپ‌تاپ‌های لنوو با آیدیاپد معرفی می‌شوند و لپ‌تاپ‌های حرفه‌ای این برند نیز تینک‌پد نامگذاری شده‌اند. در واقع رده تینک‌پد همان الگوی تعریف شده توسط IBM‌ را پیگیری می‌کند و به همین دلیل هم قیمت بالاتری دارند. محصولات رده تینک‌پد دارای کیفیت بالاتری هستند و غالبا توسط متخصصین و حرفه‌ای‌ها برای استفاده در شرایط متفاوت انتخاب می‌شوند. رده تینک پد دارای چندین زیرمجموعه است و به تازگی محصولات جدیدی به این گروه اضافه شده که در مقایسه با سایر مدل‌ها دارای قیمت مناسب‌تری هستند. مدل‌های سری Edge‌ در این گروه قرار می‌گیرند.

Lenovo Thinkpad Edge E530

Edge E530

لپ‌تاپ‌های E530 لپ‌تاپ‌های E530 یکی از نمونه‌های موفق تولید شده از رده تینک پد برای کاربردهای روزمره است که با قیمت خود کاربران عمومی را هدف قرار داده است. با این حال لنوو مدعی است این لپ‌تاپ‌ها برای کاربرانی مانند مدیران و مصرف‌کنندگان تجاری تولید شده است. در این محصولات طراحی بدنه و مشخصات فنی منطبق با نیاز این گروه از مخاطبان طراحی شده و در مقابل قیمت آن‌ها نیز کاملا مقرون به صرفه است. Edge E530 در میان مدل‌های شاخص تینک‌پد قرار ندارد و حتی مشخصات فنی و برخی ویژگی‌های ظاهری آن نیز مشابه مدل‌های قدرتمند این رده نیست با این حال E530 با وجود قیمت پایین همچنان یک تینک‌پد محسوب می‌شود.

بدنه این مدل از آلیاژهای آلومینیوم تولید شده است و ظاهر زبر فلزی دارد. لنوو رنگ‌بندی‌های متنوعی را برای این مدل در نظر گرفته است و سه رنگ شاخص برای این مدل‌ها شامل مشکی، قرمز و آبی هستند. البته این شرکت نام‌های مختلفی را برای این رنگ‌ها گذاشته است و به عنوان مثال به رنگ مشکی این مدل‌ها سیاه نیمه‌شب می‌گوید. این رنگ اگرچه زیبایی‌های خاص خود را برای یک لپ‌تاپ تجاری دارد با این اثر انگشت را نمایان می‌‌کند و لازم است که در دوره‌های زمانی مشخص، دستگاه را تمیز کنید. برخلاف پوشش بیرونی، قسمت زیرین دستگاه از پلاستیک فشرده سیاه رنگ پوشیده شده است و این جنس بدنه را در مدل‌های آیدیاپد بیشتر می‌بینیم.

4f88c6196c

a71951ccf4

یکی از نکاتی که در مورد طراحی می‌توان به آن اشاره کرد اندازه دستگاه است. اغلب مدل‌های تینک‌پد لپ‌تاپ‌های ظریفی نیستند و ظاهری صنعتی دارند به همین دلیل هم کمتر مورد توجه کاربران عمومی قرار می‌گیرند. در Edge E530 این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد. با توجه به قیمت این دستگاه می‌توان آن را یک مدل عمومی توصیف کرد اما زمانی که ضخامت بدنه را اندازه‌گیری کنیم خواهیم دید از اغلب مدل‌های هم رده خود بزرگ‌تر است و ارتفاع آن از ۲٫۵ سانتی‌متر بیشتر می‌شود. وزن این دستگاه نیز حدود ۲٫۵ کیلوگرم است و نمی‌توان آن را در گروه سبک‌وزن‌ها قرار داد. برای یک لپ‌تاپ ۱۵ اینچی وزن ۲٫۵ کیلوگرم زیاد نیست و حتی می‌توان گفت یک وزن متعارف را در این دستگاه شاهده هستیم اما زمانی که به رده تولیدی این دستگاه نگاه کنیم اغلب لپ‌تاپ‌های تجاری دارای مشخصات بهتری هستند. معمولا مدیران و کاربران تجاری از دستگاه‌های سبک استفاده می‌کنند و اگر لنوو مخاطب هدف این دستگاه را رده دیگری قرار داده بود می‌توانستیم از وزن این مدل به راحتی صرف‌نظر کنیم.

در حاشیه‌های این دستگاه امکانات مناسبی دیده می‌شود و اغلب نیازهای کاربران برای استفاده از درگاه‌های ارتباطی در دو سمت دستگاه قرار گرفته است. به عنوان مثال در سمت چپ می‌توان سه درگاه USB را مشاهده کرد که دو عدد از آنها با استانداردهای نسل سوم سازگار هستند و از سرعت انتقال پنج گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند. در همین بخش دو درگاه تصویری HDMI و VGA هم قرار گرفته است. در سمت راست، محل ورود دیسک‌های نوری بیشترین سطح را اشغال کرده است و در دو طرف آن می‌توان یک درگاه USB، جک‌ صوتی، درگاه شبکه گیگابیتی و محل اتصال آداپتور را دید. درحاشیه جلویی دستگاه امکانات کمتری دیده می‌شود و یک کارتخوان با پشتیبانی از چهار نوع حافظه استاندارد در این قسمت قرار گرفته است. این حافظه‌ها شامل SDHC، SDXC، SD و  MMCهستند. اسپیکرها در E530 صدای شفافی دارند ولی مانند اغلب نوت‌بوک‌ها دارای حجم نیستند و صدای منتشر شده فاقد صدای باس است. این اسپیکرها در دو طرف کیبورد قرار گرفته‌اند.

lenovo2-9082

یکی از مهمترین بخش‌ها در لپ‌تاپ‌های تینک‌پد کیبورد آنها است. دلیل اهمیت این بخش را می‌توان در طراحی کلیدها و فرم آنها عنوان کرد زیرا تمام جزییات به صورت اختصاصی برای کیبورد لپ‌تاپ‌های تینک‌پد تولید شده و در سایر برندها دیده نمی‌شود. لنوو نام این کیبورد را AccuType گذاشته است و تاکید دارد هنگام تایپ با آن میزان خطا به کمترین حد ممکن می‌رسد. هر کدام از کلیدها در حاشیه پایینی دارای انحنا هستند و حالت لبخند دارند ضمن اینکه سطح بزرگ آنها باعث می‌شود تایپ در لپ‌تاپ مشکلات کمتری داشته باشد. یکی از اشکالاتی که به این کیبورد می‌توان گرفت فقدان نام‌پد یا صفحه کلید عددی است. این موضوع باز هم به رده تجاری لپ‌تاپ ارتباط دارد و اگر این مدل فرضا یک دستگاه خانگی بود عدم وجود نام‌پد اهمیت زیادی نداشت ولی برای یک لپ‌تاپ رده تجاری نمی‌توان به راحتی از کنار این موضوع گذشت. خصوصا اینکه این مدل یک دستگاه ۱۵ اینچی است و محدودیت زیادی برای فضای کیبورد و اندازه آن ندارد. البته می‌توان به کمبودهای دیگری مانند نبود نور پس‌زمینه برای کلیدها هم اشاره کرد که با توجه به قیمت و رده دستگاه موضوعی مهمی نیست. مانند سیار تینک پدها در پایین کیبورد می‌توان تاچ‌پد اختصاصی با سه کلید در بالا و دو کلید در پایین را مشاهده کرد. کلیدهای بالای دارای برجستگی هستند و حین کار با کیبورد نیز می‌توان از آنها استفاده کرد. البته به دلیل اندازه کیبورد، سایز این تاچ‌پد نسبت به‌ مدل‌های آیدیاپد اندکی کوچک‌تر است و در مقایسه با مدل‌هایی مانند Z580 می‌توان گفت این سایز به ۸۰ درصد اندازه اصلی کاهش پیدا کرده است. در بالای کلیدهای تاچ پد و میان دکمه‌های GHB ترک‌پوینت قرمز رنگ لنوو قرار دارد که برای جابجایی اشاره‌گر ماوس استفاده می‌شود.

E530_Black__02

امنیت

همه کاربران به ویژگی‌های امنیتی نیاز دارند ولی برای کاربران تجاری این موضوع حیاتی است. افشا یا سرقت اطلاعات مهم کسب و کار می‌تواند به راحتی یک تجارت را نابود کند و لپ‌تاپ‌هایی که برای این گروه تولید می‌شود باید توانایی‌های امنیتی قابل قبولی داشته باشد. یکی از این امکانات حسگر اثر انگشت است. از حدود سه سال پیش که استفاده از این ابزارها در لپ‌تاپ‌ها شیوع پیدا کرد مدل‌های زیادی تولید شدند که مجهز به این حسگرها بودند اما مشکل اینجا بود که استفاده از توان امنیتی این بخش، خود به دردسر دیگری تبدیل می‌شد زیرا کاربر ناگزیر بود برای احراز هویت این عمل را بارها تکرار کند. در این مدل اما می‌توان گفت توانایی شناسایی و تشخیص بطور قابل توجهی بهبود پیدا کرده و نیاز به تکرار چند باره نیست.

صفحه نمایش

نرم‌افزارهای اداری و تجاری مانند مجموعه آفیس و انواع برنامه‌هایی که برای اتوماسیون استفاده می‌شود نیاز چندانی به نمایگر قدرتمند ندارند و معمولا محتوای این نمایشگرها از متن تشکیل شده است. با این توضیج مشخص می‌شود مواردی همچون روشنایی، عمق رنگ، اشباع رنگی و کنتراست مانند مدل‌های تولید شده در سری‌های مالتی‌مدیا و گیم اهمیت ندارد. ضمن اینکه این دستگاه یکی از مناسب‌ترین قیمت‌ها را میان مدل‌های تینک‌پد دارد و با افزایش کیفیت تصویر باید از پنل‌های گران‌تر استفاده شود. در نتیجه لنوو از یک پنل با وضوح ۱۳۶۶*۷۶۸ استفاده کرده است و اگرچه می‌توان انواع محتوای تصویری را با آن مشاهده کرد اما کیفیت پنل کامل عادی است و امتیاز خاصی ندارد. اگر به سایر مدل‌های هم‌قیمت توجه کنید خواهید دید عموما در این رده قیمت، اکثرا از همین نوع پنل استفاده می‌کنند.

مشخصات فنی

رده E530 و نمونه ۱۴ اینچی آن E430 تنوع زیادی در مشخصات فنی دارند. در این مدل‌ها از سه گروه پردازنده‌های اینتل به همراه ظرفیت‌های مختلف هارد و رم استفاده می‌شود با این جال مدلی که مورد بررسی قرار گرفته مجهز به پردازنده Core i5 2450 از خانواده سندی‌بریج با چهار گیگابایت رم و یک هارددیسک ۵۰۰ گیگابایتی بوده است.

پردازنده این مدل ۲٫۵ گیگاهرتزی و دو هسته‌ای است. این مدل‌ها اوایل سال ۲۰۱۲ معرفی شدند و از نسل دوم خانواده Core هستند. به دلیل پشتیبانی از فناوری هایپرتریدینگ دو هسته فیزیکی این مدل در سیستم‌عامل به صورت چهار هسته منطقی معرفی می‌شود و علاوه بر این با کمک فناوری توربو بوست فرکانس عملیاتی آن با توجه به بار پردازشی تا ۳٫۱ گیگاهرتز افزایش پیدا می‌کند. تنها تفاوت این مدل با پردازنده بالاتر به نام  ۲۵۱۰M در عدم پشتیبانی از فناوری مجازی‌سازی VT-d است که به سیستم عامل مجازی اجازه دسترسی مستقیم به منابع سخت‌افزاری را می‌دهد البته فناوری VT-x با کاربردی مشابه در این مدل وجود دارد. نکته دیگر در مورد این پردازنده عدم پشتیبانی از TXT است که برای افزایش توان امنیتی پردازنده و جلوگیری از اجرای نرم‌افزارهای مخرب در آن، طراحی شده است.

این مدل با فناوری ساخت ۳۲ نانومتر تولید می‌شود و ۳ مگابایت کش لایه سوم دارد. در این مدل‌ها هسته گرافیکی HD Graphics 3000 بکار رفته است. این هسته گرافیکی برای اجرای انواع محتوای دو بعدی کاربرد مناسبی دارد با این حال همچنان از نسخه دایرکت ایکس ۱۰٫۱ به جای نسخه ۱۱ پشتیبانی می‌کند. در این پردازنده‌ها اینتل از یک موتور پردازش تصویر به نام کوییک‌سینک استفاده کرده است ضمن اینکه هسته گرافیکی می‌تواند از حافظه لایه سوم پردازنده بطور مشترک با هسته‌های پردازشی استفاده کند.

مدل Lenovo Thinkpad Edge E530
پردازنده Intel Core i5 2450m, 2500 MHz
تراشه مادربورد Intel Panther Point HM77
حافظه ۴ GB (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)
کارت گرافیکی Intel(R) HD Graphics 3000
تراشه صوتی Realtek ALC269 High Definition
هارددیسک ۵۰۰ GB, 5400 RPM, SATA-II
درایو نوری Optiarc DVD RW AD-7740H
شبکه Intel Wireless-N 2230 – ۸۰۲٫۱۱N
Realtek RTL8168/8111
Bluetooth 4.0 Device
نمایشگر ۱۵٫۳″ (۳۴ cm x 19 cm)
نسبت تصویر ۱۶:۹
گاما و وضوح ۱۳۶۶ x 768 – 2.20
پورت تصویری HDMI – VGA
پورت USB 3XUSB3.0-1XUSB2.0
وزن ۲٫۴۳ کیلوگرم

E530_Black_01

جمع‌بندی

لپ‌تاپ‌های تجاری نیازی به توان پردازش بالا ندارند زیرا اغلب برنامه‌های اداری و تجاری در فرکانس پایین با ظرفیت اندک حافظه نیز اجرا می‌شوند. آنچه در این لپ‌تاپ‌ها اهمیت دارد ظاهر بدنه، ویژگی‌های امنیتی، ورود ساده اطلاعات و دوام دستگاه است. در این بررسی برخی محدودیت‌های دستگاه مطرح شدند و مواردی مانند اسپیکر، نام پد و صفحه نمایش را به عنوان دو ایراد اصلی برای این مدل عنوان کردیم با این حال باید گفت تمام این ویژگی‌ها، زیرمجموعه‌ای از قیمت دستگاه هستند و زمانی که یک مدل را نقد می‌کنیم نمی‌‌توان این مساله را نادیده گرفت. ذکر این موارد صرفا برای آشنایی کاربر با مشخصات دستگاه است و زمانی که قیمت را وارد این نقد کنیم، این محدودیت‌ها عملا بی‌معنی خواهند بود. تینک‌پد Edge E530 یکی از مدل‌های مقرون به صرفه است و با اینکه در آن از قطعات جدید مانند پردازنده‌های نسل سوم یا ایوی‌بریج استفاده نشده است اما توان پردازش نسل سوم هم تفاوت محسوسی نسبت به این مدل‌ها ندارد. با این توضیحات می‌توان این مدل را یکی از قیمت‌های مقرون به صرفه در بازار لپ‌تاپ توصیف کرد.

Lenovo Thinkpad Edge E530 محصولات لنوو در دو گروه مجزا طبقه‌بندی می‌شوند و به دلیل وجود امکانات متنوع و روش‌های قیمت‌گذاری، هر کدام از این گروه‌ها دارای مخاطب خاص خود هستند. رده عمومی لپ‌تاپ‌های لنوو با آیدیاپد معرفی می‌شوند و لپ‌تاپ‌های حرفه‌ای این برند نیز تینک‌پد نامگذاری شده‌اند. در واقع رده تینک‌پد همان الگوی تعریف شده توسط IBM‌ را پیگیری می‌کند و به همین دلیل هم قیمت بالاتری دارند. محصولات رده تینک‌پد دارای کیفیت بالاتری هستند و غالبا توسط متخصصین و حرفه‌ای‌ها برای استفاده در شرایط متفاوت انتخاب می‌شوند. رده تینک پد دارای چندین زیرمجموعه است و به تازگی محصولات…

در یک نگاه

طراحی - 75%
امکانات - 70%
کارایی - 75%
کیفیت - 70%
قیمت - 75%

73%

امتیاز لپ‌تاپ‌مدیا

چکیده: لپ‌تاپ‌های E530 یکی از نمونه‌های موفق تولید شده از رده تینک پد برای کاربردهای روزمره است که با قیمت خود کاربران عمومی را هدف قرار داده است.

User Rating: 3.28 ( 3 votes)
73

درباره‌ بابک نقاش

از سال 82 در زمینه سخت‌افزار و نقد و بررسی قطعات با نشریات مختلف همکاری می‌کنم، از سال 85 تا 91 دبیر بخش سخت‌افزار در هفته‌نامه عصرارتباط بودم و از چهار سال پیش به عنوان کارشناس حوزه سخت‌افزار در برنامه تلویزیونی برخط حضور دارم. علاوه بر دوره‌های شبکه و امنیت، آموزش خبرنگاری گذرانده‌ام و به عنوان مشاور رسانه فعال هستم. در حال حاضر با روزنامه فناوران، ماهنامه پیوست و هفته‌نامه عصرارتباط همکاری مطبوعاتی دارم.

۴۹ دید‌گاه

 1. یه ماهه که e531 سری ثینک پد لنوو رو گرفتم و ازش هم راضی هستم (البته برای محیط کاری) و مهندس مکانیک هستم و طراح قطعات مکانیکی هستم و این لپتاپ i5 خوب جواب داده. لپتاپ شخصی خودم هم z510 i5 هستش و حدود ۳ ماهی هست که خریدمش و به جز زیبایی ظاهری هیچ تفاوتی بین این دوتا ندیدم. اگه شخص خودم قرار بود بین z510 و e531 برای استفاده شخصی یکیشو انتخاب کنم z510 و انتخاب میکردم. (ولی هیچ وقت راضی نمیشدم z510 رو توی محیط کارگاهی با اون همه گردو خاک ببرم!) البته در مورد سخت کار بودن e531 چیزی ندیدم ولی در مقایسه با z510 باید بگم که در شارژ باتری کم نرم افزارها درست اجرا نمیشن ولی e531 تا آخرین لحظه پایداره!
  کلا به نظر بنده اگه میخواین از این لپتاپ به عنوان یک میدیا استفاده کنید نخریدش چون حتما پشیمون میشید ولی اگه اولویت شما استفاده کاری باشه و ظاهر و کیفیت صدای دستگاه اهمیت چندانی نداشته باشه e531 نسبت به قیمت مناسبه.

 2. سلام من e531 خریدم خیلی خوبه فقط مشکلم سیم کارتشه که فعال نیست!!نرم افزار فعال کردن سیم کارتش رو از کجا بیارم؟

 3. کارت گرافیک این مدل NVIDIA GeForce GT 635M 2GB این هست شما اشتباه گفتید

 4. من یه مدلشو پیدا کردم بهنام e530 c-a. رم ۶ i5 و گرافیکgt635. ،میخواستم بدونم گرافیکش در چه حده؟ و اینکه من تا حالا اصلا صفحه مات ندیدم به نظرتون برای بازی و فیلم صفحه اش چطوره؟؟ و سوال آخر این که مدل e 531 هم شنیدم اومده اون چطوره؟؟

  • برای بازی گرافیک ۶۳۵ یک گزافیک رده متوسط محسوب میشه اگر در بیرون از محیط منزل و یا جایی که نور افتاب نیست با دستگاه کار نمیکنید بهتر صفحه نمایش دستگاه براق باشه

 5. با سلام
  من حدودا سه ماه پیش لپتاپ لنوو E530 رو خریدم اما نمیدونم چرا فینگر پرینتر یا …نمیدونم اسم دیگش چیه رو نداره؟ لطفا منو راهنمایی کنید آیا ممکنه لپتاپم تقلبی یا … باشه؟؟؟؟
  درضمن جنس روکش روی لپتاپم هم با بقیه لپتاپ های این مدل فرق میکنه؟؟؟پلاستیک فشرده کامل و کاملا مات

  • اگر منظورتون همون حسگر اثر انگشت که باید بگم بعنوان یک اپشن به حساب میاد و ممکن در یک مدل خاص موجود نباشه بهترین راه رفتن به سایت خود لنوو و وارد کردن شماره سریال دستگاه در سایت شرکت

 6. یه سوال داشتم اگه زودتر جواب بدین ممنون میشم – گرافیک ۲ از همین مدل با گرافیک ۱ چقد فرق داره از نظر کارایی بعدم گرافیک بالاتر بیشتر واسه بازی کاربرد داره یا نرم افزارهای مهندسی

 7. سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون من قبل از اومدن به اینجا بابت خرید e530 اطمینان داشتم ولی الان با شنیدن صحبت دوستان شک کردم

 8. من مدت زیادیه این لپ تابو دارم واقعا واسه کاربردهای من که یه مهندس کامپیوترم خیلی عالیه.نکته جالب اینکه استحکام این مدل مثال زدنیه .تا حالا داخل دانشگاه دو بار به طور وحشتناکی از روی صندلی با شدت افتاده و هر دو بار با کمال تعجب هیچ صدمه ای ندیده.ضد ضربه بودنشو من تایید میکنم.

 9. با سلام من حدود یک ماهه که E530 خریدم . رم ۶ ، هارد ۱ ، CPU i5 ، تا الان که دارم ازش استفاده می کنم مشکلی نداشته و سرعت و توان اجرای برنامه ها خوب بوده ، وقتی شارژ کامله حدود ۴/۵ سااعت شارژ نگه میداره چون صفحه اش ماته نور را انعکاس نمیده و چشم را اذیت نمی کنه . به هر حال ممکنه به Z510 نرسه ولی برای من که دارم با اون کار می کنم خیلی عالیه . خب حدود ۵۰۰ هزار تومن هم ارزون تره از قدیم گفتن هر چقدر پول بدی همون قدر آش می خوری دیگه…. فقط می خواستم بدونم درسته که صفحه کلیدش ضد آبه ؟؟؟؟ اینو شنیدم ولی در سایت ننوشته!؟

  • سلام خوشحالم که از خریدتون راضی هستید
   در مورد ضد آب بودن من هم مطلبی پیدا نکردم اما اگر هم ضد آب باشه به اون معنی نیست که میشه روش قهوه خورد
   کیبرد های ضد آب در برابر نفوذ تا مدت زمان کوتاهی مقاومت نشون میدند یعنی اگر مایعی بر روی کیبرد ریخت شما فرصت خاموش کردن و خشک کردن دستگاه را دارید

  • سلام
   بله ضد آب هستند اما باید توجه کنید که نهایتا میزان آبی که میتونن ازش جلوگیری کنن ۵۰ سی سی آب هستش و در هر صورت باید مراقب دستگاهتون باشید.
   این سری از لپ تاپ های لنوو با استانداردهای تجاری و نظامی تولید میشن و از نظر استحکام و امنیت در حد بالایی هستند.

 10. سلام من می خوام به تازگی این لپ تاپ بخرم اگه امکان داره به من بگین سی پی یو این دستگاه چند هسته ای است
  ممنون

  • با سلام
   تمام پردازنده های i5 موجود در بازار ایران ” دو هسته ای” هستند و با استفاده از فناوری هایپرتریدینگ به چهار هسته تبدیل میشن.اما در اصل دو هسته حقیقی بیشتر ندارند.

  • در ادامه بگم که موقع خرید توجه کنید پردازنده های نسل سوم یا چهارم جایگزین شده باشن.
   این پردازنده از نسل دوم هستش و قدرتش نسبت به پردازنده های جدید کمتره.

 11. سلام و خسته نباشید
  لطفا راهنمایی کنیید کدام مدل خوبه
  z510
  z500
  e530
  متشکرم

 12. سلام
  خسته نباشید
  بالاخره به حرف شما گوش کنیم یا به عکسها نگاه کنیم
  شما میفرمایید این مدل نام پد نداره
  و توی عکس ها ما نام پدی به بزرگی یه زمین فوتبال میبینیم!!!
  الان تکلیف چیه؟ داره؟ نداره؟ ۵۰-۵۰؟
  لطفا شفاف سازی بفرمایید
  متشکرم

 13. سلام روزتون بخیر آقای نقاش من می خواهم یک لب تاپ بخرم. چندین مدل بهم یشنهاد شده مثل لنوو سری تینک پد E430 و لنوو سری Z400 و HP سری پاویلون SleekBook خواهش م یکنم من را راهنمایی کنید؟ چون واقعا سردر گم شدم. می خواهم امکاناتش قابل قبول باشه! کارت گرافیک مجزا داشته باشه و صفحه آن ۱۴ اینچ، چون وزنش برام مهمه! قیمت هم زیر دومیلیون. خواهش من را راهنمایی کنید چون فوری است. سپاس از سای خوبتون

 14. سلام من مخام E530 رو بگیرم فقط مث اینکه دو نوع از این لپ تاپ هس یکی حدودا ۲۰۰ ۳۰۰تومن ارزونتره میخام بدونم این ارزونتره چی از اون یکی کم داره مخصوصا ازلحاظ گرافیکی چه فرقی باهاش میکنه؟اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

 15. سلام .من یه لنوو تینک پد ۱۵ اینچ دیدم که حدودا ۲۰۰ تومن از بقیه گرون تر بود. فروشنده میگفت این با مدل هایی که تویه بازار هست فرق داره و ساخت کشور فک کنم اسلواکی هست!!! نمیدونم، پورت USB هم ۳ داشت هم ۲ که البته داخل ۲ هاش زرد بود.پشت باطریش که نگاه کردم جای سیم کارت داشت که ظاهرا سیم کارت هم میخورد. شما نظرتون چیه؟ ارزششو داره که این مدلشو بخرم؟ بنظرتون کیفیتش بیشتر نیست؟

 16. سلام به نظر شما مارک lenovo بهتره یا asus

 17. واااااااااااااااااااااااااای من دیگ قاطی کردم بخدا بالاخره چی خوبه
  اصن لپ تاپ نخاستم

 18. سلام
  آیا با ارتقائ رم ۴ به رم ۸ در تینک پد ای ۵۳۰ لنوو میتونیم یه پرواز واقعی رو تجربه کنیم؟
  من اخرش نتونستم ته و توی سی پی یو شو در بیارم که واقعا i5 و ۴هسته ای هست یا نه.
  من از سرعت و قدرت سیستمم ناراضی ام.
  خوش به حال اون افرادی که امروز میخان تینک پد ای ۵۳۰ رو بخرن چون یه منتقد حرفه ای مثل من در مورد این لپتاپ دارن که براشون داره مو رو از ماست بیرون میکشه .پس با پاسخهای خوبتون بمن و خریداران جدید این دستگاه کمک کنین.ممنون خسرو

 19. سلام من رشته برق هستم بیشتر با نرم افزار متلب کار میکنمو گاهی برنامه های سنگین مینویسم.قصد خرید لپ تاپ دارم تا حداکثر قیمت ۲٫۵ میلیون. وزنش برام مهمه و ترجیح میدم ۱۴ اینچ باشه. قبلا با مدا Y570 لنوو کار کردم خیلی عادی عالی بود ولی فقط مشکل وزنش بود. لنوو اون طور که من میدونم اکثر مدل هش ۱۵٫۶ اه آیا مدل ۱۴ اینچ هم داره؟شما با توجه این خصوصیات چی پیشنهاد میکنید؟خیلی هل گیم نیستم ولی گاهی بازی میکنم نه به صورت حرفه ای. ممنون

 20. سلام
  من یه لپ تاپ واسه کار کردن در زمینه معماری (۳d ,photoshop, …) به صورت حرفه ای لازم دارم و بهم lenovo z500 و lenovo e530 رو معرفی کردن
  توضیحاتی که در مورد این دو مدل دادید رو خوندم ولی چیزی که بدام سواله اینه که اگر با z500 تو یه اتاق با نور معمولی کار کنم و یه coolpad زیر لپ تاپ بزارم ،کارایی cpu و کارت graphic دستگاه از e530 بهتره یا بدتر ؟ چون e530 قیافش زشته و زیادی زمخته ….
  مرسی

 21. سلام.

  به نظر شما کدوم مدل لپ تاپ لنوو برای شبکه مناسب تره . من خودم نظرم روی lenovo g580 هست اما تو بیشتر سایت هایی که مطالعه میکردم متوجه شدم که سری thinkpad کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به مدل های دیگه داره . اما تو این رده نمیدونم کدومش بهتره و برای کار من مناسب تره. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 22. سلام بابک جان.من لپ تاب مدل مدل e530 edgeدارم و از وقتی خریدم بلوتوسش کار نمیکنه درایوراشم نصب کردن اگه بشه کمی راهنماییم کنید.متشکر

 23. با سلام.

  من توی عکس ها و ریویو ها مدل E530 رو به همراه نام پد دیدم. بالاخره این مدل نام پد داره یا نداره؟؟

  به عوان مثال: http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-Edge-E530-NZQBQGE-Notebook.76963.0.html

 24. سلام سلام HELP HELP
  ایا نرم افزار cpu z اشتباه هم میکنه؟مثلا cpu دوهسته ای رو ۴ هسته ای معرفی کنه؟ مثلا اگه این فلش هایی که تو بانه بچه ها میخرن که مشخصاتش مثلا ۱۶گیگه و لی در عمل فلشه ۱۰مگا بایت حجم داره رو چطور معرفی میکنه؟
  سوال اصلی :ایا تینک پد ای ۵۳۰ سی پی یوش واقعا i5 چرا سرعتش اینقد پایییییییییییییییییییییییییییینه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چه اشتباهی کردم تینک پد رو خریدم .تحقیقات جدید بمن میگه این دستگاه سی پی یو i5 نداره بلکه یک سی پی یو کاملا معمولی ۲هسته ای هست دقیقا مثل همون فلش هایی که ازش صحبت کردم. cpu zمیگه i5 هست.ولی تحقیق از حرفه ای ها و تجربه شخصی من این موضوع رو زیر سوال برده؟ شما به عنوان یک حرفه ای پرده از این موضوع بردارین.ممنون

 25. با سلام مجدد خدمت مهندس نقاش
  چند روزی هست رو تینکپد ای۵۳۰ویندوز ۸رو نصب کردم مطالب شما در اینباره و۸ویژگی ویندوز ۸رو خوندم از ویندوز ۸ خوشم نیومد.میخام دوباره ۷رو نصب بکنم ۱:لطفا راهنمایی بکنید۲:روزی که لپتاپ رو خریدم سی دی درایورهاش باهاش نبود. راهنمایی کنید موقع نصب ۷چکار کنم.(با ۲تا مشکل ۸ نمیتونم کنار بیام اول اینکه وقتی کنار پی سی میخام باهاش به اینترنت وصل بشم یو اس پی مودم رو نمیشناسه«تی پی لینک ۸۸۱۱»چون اصلا نصب نمیشه و باید پورت لن رو از پی سی جدا کنم و به لپ تاپ بزنم «تو ویندوز ۷ اینطور نبود» کلا موقع نصب به اینترنت خیلی اذیت میکنه و دوم اینکه بعضی وقتا خودکار برنامه ها مینی مایز میشه موقع کار یا بازی

 26. با سلام
  من دانشجو هستم و برای خرید لپ تاپ بدلیل مشکلات مالی کمی تاخیر داشتم تا اینکه قیمت لپ تاپ ها سرسام آور بالا رفت حالا که حدود ۳تا ۳/۵ جور کردم دنبال یه لپ تاپ خوب میگشتم و مطمئنا پدر لپ تاپ زیر دستم درمیاد چون بدلیل خوابگاهی بودن تمام کارها از اجرای نرم افزارها و برنامه ها و کارهای گرافیکی تا اجرای بازی های سنگین و دیدن فیلم را میخوام باهاش انجام بدم و بیشتر بدنبال همچین لپ تاپ هایی از شرکت لنوو و سری تینک پد هستم از شما میخوام در کل راهنماییم کنید و اگه لپ تاپ های خاصی بهم معرفی کنید ممنون میشم

  • در این رده قیمت انتخاب‌های خیلی زیادی وجود دارند و N46VM از ایسوس با کارت گرافیک GT630m مدل Y500 لنوو با کارت GT650m و GE60 از MSI با همین مدل GT650m قابل یشنهاد هستند. این مدل‌ها بدنه ظریفی دارند ولی از نظر توان پردازش قدرت آنها کاملا مناسب است.

 27. سلام و عرض خسته نباشید خدمت آفای نقاش و همچنین آقا خسرو،من میخواستم از ایشون گلایه کنم،من هم همانند ایشون e430 دارم و میتونم بگم چون با این دستگاه کار کردم پس میتونم نظرمو راجب این دستگاه بگم.اول اینکه خسرو جان به نظر من شما منصفانه قضاوت نکردی راجب این موضوع،نمیگم اصلا اینطوری که شما میگی نیست اما واقعا ایت دستگاه انقدر مشکلات نداره!مثلا اول ایرادی که شما گرفتین در مورد داغ شدن کیبورد هست،من با این نمر افزارهایی که شما گفتین تا خالا روی این سیستم کار نکردم اما بازیهایی مثل call of duty یا battle field رو روش اجرا کردم که بعد از ۲۰ دقیقه فقط قسمت بالای کیبورد روی esc داغ شده بود و بقیه قشمت ها کاملا دمای متعادل داشت!یه نکته بگم راجب داغ شدن بگم،من خودم به شخصه ترجیح میدم سیستمم سر و صدای زیادی تولید کنه برای خروج گرما تا اینگه مثل خیلی از سیستم های دیگه که هیچ صدایی ندارن ولی بعدن میفمیم که خیلی راحت چیپست های سیستم در حال ذوب شدن هستن!این واقعا وجود داره.در مورد استحکام من یه ویدئو تو یوتیوب دیدم که طرف میره روی این دستگاه با جفت پا قرار میگیره و هیج اتفاقس هم نمی افته.

  • مسعود عزیز خیلی ممنونم که نظرت در مورد دستگاه رو گفتی، این نظرات واقعا مهم هستن چون ممکن است در انتخاب این مدل توسط سایر کاربران موثر باشند. من از جهاتی به خسرو حق میدهم به هر حال در شرایط فعلی مبلغ بالایی برای این مدل هزینه شده و انتظار این است که در مقابل برای پردازش‌های مختلف مشکلات کمتری وجود داشته باشد. البته این موضوع را به عنوان مشکل دستگاه نمی‌دانم و همچنان اعتقاد دارم مدل‌های Edge‌ با وجود اینکه مانند بقیه تینک‌پدها نیستند یکی از بهترین گزینهٍ‌های موجود در میان لپتاپهای لنوو محسوب می‌شوند. سایر مدل‌ها در این رده قیمت نیز کارایی مشابهی دارند اما اینکه بیش ۲ میلیون تومان برای یک لپتاپ در این سطح کارایی هزینه شود منطق اقتصادی ندارد راه‌حل دیگری هم نداریم.

  • سلام خدمت برادر مسعود . که دیدی کسی با جفت پا رفته روش؟؟؟ ولی به شما دوست عزیز پیشنهاد میکنم بهیچوجه بهیچوجه این تست رو برای لپتاب های تینکپدی که تو ایرانه رو باور نکنی . اگه حرفمو باور نداری میتونی شخصا تستش کنی ولی بزار اول لپتاپ ها یکم ارزونتر بشه چون مطمئا باش بعد از تست باید کیلویی ۵۰تومن بدیش به ضایعاتی و بعد مجبوری که یک لپتاپ نو بخری .

  • این قابلیت‌ها در مورد سری E وجود ندارد ولی به عنوان یک استاندارد در میان اغلب تینک‌پدها رعایت می‌شود
   http://www.laptopmedia.ir/1392/01/military-standard
   در پشت پنل LCD از فریم تیتانیوم استفاده شده ضمن اینکه داخل بدنه اصلی در پشت کیبورد هم از آلیاژهای منیزیوم ساخته می‌شود.

 28. سلام اول ممنون که بدقت مطالب رو میخونین و با حوصله جواب میدین .نه خدای نکرده منظور من به شخص خاصی خصوصا شما نبود وحقی از خودم به گردن کسی نمیبینم فقط جهت گلایه بود.ولی حق بدین کسی که حدود ۲٫۲۰۰پول به لپتاپ میده یه انتظار متناسب داره از دستگاهش.
  اون بسته ای که گفتید رو نصب خواهم کرد البته اگه بتونم .ولی خبرشو حتما بهتون میدم. دیگه آب سر از سر ما گذشته باید با همین دستگاه کنار بیایم. فقط اگه بفرمایین کارت گرافیک تو دما نقش داره؟چون لپتاپم گرافیک جی فورس ۶۳۶ ۲گیگ هم داره .همین برا ما شده معضل بعضی میگن باید تنظیمش کنی قبل از هر برنامه پر گرافیک .بعضی میگن خودش خودکار کارت گرافیک متناسب با برنامشو پیدا میکنه.گرم شدن صفحه کلید میتونه بخاطر این باشه که برنامه ای مثل ارتلانتیس(موتور رندر گیری) یا اتوکدو…بخاطر استفاده از hd4000به صورت خودکار فشار به سیستم بیاره و سیستم گرم میشه؟
  بازم ممنون البته راجع به تینک پد (ضدضربه)بودنش میگن سیستم هایی که از چین میاد به ایران فقط اسمش تینک پده.

  • خسرو عزیز خوشحالم که بابت این نقد مشکلی پیش نیامده، لپ‌تاپ‌های تینک‌پد سری E ارزان‌ترین مدل‌های تینک پد هستند و برای کاربران عمومی تولید شده‌اند نام تینک‌پد بیشتر به دلیل استفاده از المان‌های قدیمی تینک‌پد مثل کیبورد و تاچ‌پد است و اگر این موارد را در نظر نگیریم این مدل‌ها باید در رده آیدیاپد لنوو قرار بگیرند. اغلب مدل‌های سری Edge‌ بین ۵۰۰ تا ۶۵۰ دلار هستند و اگر شرایط اقتصادی درست بود باید این مدل‌ها را نهایتا با بهای یک میلیون تومان خریداری می‌کردیم پس قیمتی که اکنون پرداخت می‌کنیم را نمی‌توان با مشخصات آن دوره مقایسه کرد. منظور این است که نه تنها این مدل بلکه سایر موارد در این رده قیمت هم دارای شرایط مشابه هستند و در این بین تینک‌پد E530 و همچنین E430 از بهترین انتخاب‌های موجود در بازار هستند.
   تغییر خودکار تراشه گرافیکی توسط فناوری اپتیموس انویدیا انجام می‌شود و در لینک زیر اطلاعات بیشتر آمده است:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_Optimus
   اگر درایور هر دو تراشه گرافیکی به درستی نصب شده باشد نیازی به تغییرات دستی نیست و این کار به صورت خودکار انجام خواهد شد. برنامه‌هایی که نام بردید قطعا نیاز به توان پردازشی بالایی دارند و حتی در دسکتاپ‌ها نیز این عملیات با فشار به پردازنده و کارت گرافیکی انجام می‌شود بنابراین افزایش دما حین رندرینگ طبیعی است و حتما اطلاع دارید که برای رندرهای سنگین معمولا از ورک استیشن‌ها با پردازنده زئون و مشخصات حرفه‌ای استفاده می‌شود. استفاده از پایه‌های خنک‌کننده می‌تواند تا حدودی موثر باشد ولی راه حل درست این است که فعالیت‌های سنگین پردازشی را در دسکتاپ انجام دهید.
   تینک پد در مدل‌های حرفه‌ای هنوز هم یکی از بهترین گزینه‌های صنعتی است و در مدل‌هایی گران قیمت مثل سری W، T و حتی مدل‌های سبک و قابل حمل سری X تست‌های مخصوص استانداردهای نظامی را پشت سر می‌گذارند. اطلاعات بیشتر در لینک زیر قرار دارد:
   http://www.laptopmedia.ir/1392/01/military-standard
   در واقع می‌توان گفت سری E تنها طراحی تینک‌پد را دارد ولی باز هم نسبت به قیمت خود یک گزینه مناسب است. ضمن اینکه کلیه لپتاپهای لنوو مانند سایر تولیدکنندگان مپل مک‌بوک‌های اپل در چین تولید می‌شود و صرف اینکه چینی هستند معیار مناسبی برای تشخیص کیفیت نیست. بهترین راه مقایسه قیمتها است. اگر دستگاهی بی دلیل گران باشد در بازار موفق نخواهد شد.

 29. با سلام و خسته نباشید
  من حدود یک ماه است که think pad e530رو خریدم با توجه به اینکه اشخاص کمی اون رو خریدن و نمیشد حضوری و از نزدیک با استفاده کننده های این محصول صحبت کرد مجبور بودم اول به نقد تخصصی شما بعد به نظر کاربرها تو سایتهای مختلف مراجعه کنم.در هر صورت بعد از کلی مطالعه نظر مثبت من اعلام و اون رو خریدم. (من معماری خوندم و نرم افرارههایی که استفاده میکنم مثل:ارتلانتیس- اتوکد-مکس-فتوشاپ و…هست).حالا باید نظرم رو اعلام کنم: اول اینکه با کوچکترین کار گرافیکی صفحه کلیدش داغ میشه. دوم با اینکه i5 هست قدرتش نسبت به i3 کامپیوتر خونگی برابره.سوم اون نوار آلمینیومی که ازش صحبت شده دور تا دور ال سی دی رنگش آلومینیومیه والا پلاستیکیه چهارم و از همه مهمتر اینکه تینک پده و …ضدضربه؟؟؟؟؟؟!!!!!! زهی خیال باطل کلا بیخیال شو.پنجم صفحه نمایشش خدایی کیفیت نداره در مقابل صفحه نمایش ۲۰اینچی benq تستش کردم.
  این تجربه باعث شد که دیگه حرف هیچ متخصص مجاری تو سایت های مختلف برام ارزشی نداشته باشه. چون من ازش ناراضی ام خصوصا از سیستم خنک کننده گیش که ضعیفه. حالا اگه فکر میکنید من بد استفاده میکنم یا تنظیماتش رو بد انجام دادم راهنماییم کنید تا شاید نظرم عوض بشه امیدوارم اینطور باشه.ممنون.

  • خسرو عزیز بنده در ابتدای مطلب عرض کردم: «E530 در میان مدل‌های شاخص تینک‌پد قرار ندارد و حتی مشخصات فنی و برخی ویژگی‌های ظاهری آن نیز مشابه مدل‌های قدرتمند این رده نیست با این حال E530 با وجود قیمت پایین همچنان یک تینک‌پد محسوب می‌شود.»
   اگر فکر می‌کنی قصوری از طرف بنده بوده بر خودم لازم می‌دونم جبران ضرر کنم. فکر می‌کنم مطالعه توضیحات زیر تا حدودی شرایط E530 رو بیشتر توضیح بده.
   این مدل در قسمت روی بدنه در دو محدوده وسط کیبورد و بالا سمت چپ دارای بیشترین دما در حالت لود کامله که به ترتیب ۳۸٫۳ و ۳۹٫۸ درجه سانتی‌گراد هستند در قسمت پشت نیز بالای کیبورد در میانه دستگاه بیشترین دما رو داره که ۳۵ درجه اندازه گیری شده. همونطور که این اعداد نشان می‌دهند دمای دستگاه در لود کامل همچنان کمتر از ۴۰ درجه است بنده با توجه به این موضوع دستگاه لنوو E530 رو جزو مدل‌های پرحرارت حساب نمی‌کنم در حالی که لنوو Z500 اینطور نیست و دمای اون در پشت دستگاه تا ۶۰ درجه افزایش پیدا میکنه
   در مورد پردازنده کاملا حق با شماست. پردازنده‌های مورد استفاده در لپ‌تاپ ها از نوع کم مصرف هستند و طبیعتا فرکانس پایین‌تری دارند. لپتاپ‌ها از نظر توان مصرفی پردازنده و حرارت تولید شده توسط آن نسبت به دسکتاپ‌ها کاملا محدودیت دارند و به همین دلیل هر مدل از لپ تاپ که با نمونه مشابه از دسکتاپ مقایسه بشه شکست خواهد خورد. کافی است فن همان مدل Core i3 دسکتاپ با ضخامت بدنه لپتاپ مقایسه بشه تا تفاوت این دو حداقل از نظر سیستم خنک کننده معلوم بشه. توضیحات مربوط به نوار آلومینیومی را پیدا نکردم.
   در مورد صفحه نمایش هم بنده به وضوح اشاره کردم: « اگرچه می‌توان انواع محتوای تصویری را با آن مشاهده کرد اما کیفیت پنل کامل عادی است و امتیاز خاصی ندارد.» توجه داشته باشید مدل‌های مشابه که با نمایشگر ۱۶۰۰×۹۰۰ فروخته می‌شوند حدود ۲۰۰ هزار تومان با این مدل اختلاف قیمت دارند.
   در مورد استحکام نیز در مقدمه عرض کردم: «حتی مشخصات فنی و برخی ویژگی‌های ظاهری آن نیز مشابه مدل‌های قدرتمند این رده نیست»
   خسرو عزیز با این توضیحات مشکلی در این نقد ندیدم و به نظرم قضاوت منصفانه ای نداشتی باز هم اگر اعتقاد داری اشتباه بنده باعث ایجاد خسارت شده حاضرم آن را بپذیرم.
   تینک پد E530 غیر از تنوع پردازنده‌ها، از نظر کارت گرافیکی دارای دو مدل است مدل اول از هسته گرافیکی HD 4000 اینتل استفاده می‌کند که به دلیل پشتیبانی ضعیف از Open CL و دایرکت کامپیوتینگ توان زیادی در محاسبات سیستمی ندارد. گروه دوم مجهز به کارت‌های سری جیفورس GT 630 یا بالاتر هستند که این مدل‌ها می‌توانند در پردازش‌ها و محاسبات گرافیکی موثر باشند. این دو حدود ۵۰۰ هزار تومان اختلاف قیمت دارند. اگر دستگاه شما از نوع دوم است می‌توانید درایور کارت گرافیکی را به روز کنید و بسته به روزرسانی PhysX را نصب کنید. از این طریق در نرم‌افزارهای محاسبات گرافیکی، کارایی دستگاه بهتر خواهد شد. توصیه دوم مربوط به تنظیمات برنامه ها است. این نرم‌افزارها معمولا دارای تنظیماتی برای پشتیبانی از پردازش توسط کارت گرافیکی هستند. به عنوان مثل در فتوشاپ در منوی زیر می‌توانید آن را پیدا کنید:
   Edit>preferences>performane>use graphic processor

نظر دهید

ایمیل شما منتشر نمی‌شودقسمت‌های ضروری مشخص شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>